Середній клас – це не лише про гроші. Це – про умови, за яких усі, хто прагне жити гідно, міг цього досягти без зайвих перешкод. Люди мають отримувати якісну освіту, користуватися доступними сучасними послугами, мати гідну зарплату. Відтак бути впевненими в економічній стабільності країни і почуватися захищеними. Наразі єдина політична сила, яка відкрито заявила, що розбудовуватиме і підтримуватиме справжній український середній клас, – «Українська стратегія Гройсмана». Як цього досягти і коли це станеться?
Більше можливостей уже зараз
Фундамент для створення середнього класу в Україні вже закладено. Власне, за останні три роки саме уряд Гройсмана, долаючи усі перешкоди з боку політиків-популістів (як наслідок – низьку ефективність роботи Парламенту загалом), створив підґрунтя для якісної медицини та освіти, вільного від бюрократії та корупції бізнес-клімату, ефективної державної системи, економіки, що стабільно зростає.
Справді, за останні три роки економіка України зросла на 8,4%. Відтак український ВВПзріс до 9 трлн. грн, інвестиції в українську економіку склали 1,3 трлн. грн., 4,2 трлн. грн. Україна отримала від експорту. Як наслідок – працюючі українці стали отримувати більше: втричі зросла мінімальна зарплата, вдвічі – середня. Чи не це – стійкий базис для всебічної надбудови?
«Ми маємо за наступні 5 років створити умови для становлення в Україні справжнього середнього класу. Для мене це не якісь багатії, які живуть у своєму світі і яких ми не бачимо. Середній клас у моєму розумінні – це український вчитель, український лікар, український фермер, український підприємець. Це ті люди, які формують основу нашої держави. І вони мають жити гідно», – наголосив Володимир Гройсман на з’їзді партії «Українська стратегія Гройсмана».
Тим часом українські вчителі, лікарі, фермери і підприємці вже мають умови для того, аби працювати у комфортніших умовах і мати вищий дохід. По усій країні ремонтують і оснащують школи, триває масштабна медична реформа. У 1,5-3 рази зросла середня зарплата вчителів, у 2-3 рази – лікарів. Підприємці вже мають менше перевірок, більш сучасні правила ведення бізнесу, менше корупції, бо десятки державних послуг перейшли в онлайн і не передбачають спілкування з чиновниками. Що ж до фермерів, то вони вперше мають підтримку держави не на словах, а грошима: 7,6 тис. фермерських господарств отримали від Уряду 763,9 млн. грн. на розвиток. Скажімо, лише сільгосппідприємства Полтавщини за минулий рік отримали понад 160 млн. грн. державної підтримки, з них – 108 підприємств, де утримують корів, отримали по 1,5 тис. грн. дотації на кожну корову (загалом – 64 млн. грн.). Цього року сума дотації зросла до 1,8 тис. грн. на кожну корову, і фермери активно нею користуються, як і компенсацією вартості придбаної вітчизняної техніки, окремою програмою підтримки фермерів, сільськогосподарських кооперативів, галузі садівництва та ягідівництва; компенсацією на будівництво чи реконструкцію ферм і навіть елеваторів!
Наступний пріоритет – середній клас на селі
Умови для розвитку сіл та маленьких міст в Україні вже створено – щоб ставати сильнішими, громади об’єднуються. Власне, саме це і є надійним фундаментом для формування середнього класу не лише у великих містах, а скрізь по країні. Саме спроможні громади починають більше дбати про освіту, медицину, безпеку, рівень комунальних та адміністративних послуг, про дороги та благоустрій. Тому там і з’являються робочі місця, бо потрібні ефективні управлінці, професіонали в усіх галузях, яким пропонують високі зарплати і гідні умови праці. Невеличкі громади почали конкурувати з великими містами за фахівців і кваліфікованих робітників. І це – великий стимул для людей не полишати місце, де народився, не шукати кращої долі у великому місті чи іншій країні.
«Коли я говорю про формування середнього классу, я маю на увазі те, що середня заробітна плата в країні буде достатньою для того, щоб люди не виїжджали. І я вважаю, що в середньостроковій перспективі ми це отримаємо. Це стимулюватиме українців повертатися і працювати у себе вдома. Хочу, щоб возз’єднувалися українські родини. Це великий біль, коли батьки змушені заробляти гроші далеко від дому, далеко від своїх дітей», – акцентував Володимир Гройсман на телеканалі «Україна».
Отож, насправді децентралізація і створення середнього класу мають спільну мету – забезпечення стабільності держави і належної якості життя для її громадян. Адже сильні громади з розвиненим середнім класом – основа успіху європейських країн. То чи не ці пріоритети зможуть забезпечити успіх України?