Євген Нищук у Полтаві розповів про породисту дівчину, мільярд на українське кіно і культурні програми для сходу (ВІДЕО)

14-го та 16-го червня у Полтавському драматичному театрі імені Гоголя демонструють виставу «Три товариші» за твором німецького письменника Еріха Марії Ремарка. Грають у виставі актори національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. А одну із ролей виконує чинний міністр культури України Євген Нищук. Просто перед виходом на сцену він погоджується дати коротке інтерв’ю журналістам 0532.ua. І розповідає про перші асоціації із Полтавою, зміни в культурі Україні та відродження українського кіно.

Про першу асоціацію із Полтавою

У мене однокурсниця була із Полтави. Навчалась десь із півроку. У неї був розкішний полтавський говір. Я так пригадував, що Полтава є колискою основи української літератури, української мови. Така вона, дуже породиста, красива дуже дівчина. І я Полтаву асоціюю із красивою дівчиною.

Про роль у «Трьох товаришах» Ремарка

Це особлива роль. Ми її стрімко робили після першої каденції міністра. Після міністерства я повернувся в театр простим актором. Це настільна книга була багатьох поколінь. І зараз багатьох. Коли ти зустрічаєш фрази Ремарка, які сьогодні лунатимуть зі сцени, і розумієш, що це про зараз. «Ми були молоді, позбавлені віри у будь що. Ми пішли проти брехні, егоїзму, жадоби, а що з цього сталося? Все перевернулося, все забулося…» Хіба це не про хлопців, які зараз повертаються із окопів?

Це вистава про втрату. І практично перед прем’єрою у мене трагічно померла дружина. У режисера померла мама. І ми відклали прем’єру. Але через сорок днів я набрався сил і ми її поставили. Тому так – вона дуже особистісна.

Про культуру, що зшиває націю

Культура постає зараз не лише для розваги. Це є справді велика мяка сила, яка здатна зшити країну.Лікувати болючі рани і об’єднувати країну. Що ми робимо для цього? Є ціла низка програм, які стосуються українського сходу. Повязані із тим, щоб культура по різних напрямках їхала на деокуповані території. Вже і опера їздила, і класична музика, і рок-гурти, і велика моя подруга Ада Роговцева разом із моїми колегами їздить мало не щомісяця і з виставами, і з творчими програмами. Впізнавані люди можуть через культуру, через добро донести якісь важливі речі. Якщо говорити про нові інструменти, можна загадати Український культурний фонд. Він дав можливість на грантовій основі вирівняти гравців на культурному полі. Він є рівним для всіх в будь-якій точці країні і не тільки. Також Інститут книги, який дає можливість поповнити бібліотеки, які пройшли декомунізаційні процеси. Минулого року закупили понад 1 мільйон найменувань від 92-ох видавництв. Книга – це момент як розвивати мислячу інтелектуальну країну. Пять років назад статистика книгочитання в Україні просто лякала. Зараз пішла мода на книгу.

Про низькі зарплати бібліотекарів і повернення їм доплат

У більшій мірі ми ці обмеження познімали. Вчора на комітеті Верховної Ради я говорив мінфіну – давайте вирівняємо цю ситуацію. Економічна ситуація трохи покращилася. Я вчора це на комітеті доводив. Мінфін каже, що буде дискусія, але ми домовилися із віце-премєром Розенком, що ми подаємо на Кабмін. Це буде політичне рішення, а Кабмін вже допоможе.

Про преференції на знімання кіно в Україні

Цей закон є у Верховній Раді. Його відкликали із зміною президента. Але він лежить у мене у папочці першочергових законів. Це стосується змін до податкового кодексу. У Європі це знають як кеш-рібейт. Це могло б бути із компанією НВО, яка знімали серіал «Чорнобиль». Вони б знали, що матимуть 18 відсотків повернення тих інвестицій, які вони привнесуть, і це було б стимулом для них, щоб їхати знімати в Україні. Це дуже нагальна історія.

Про відродження українського кіно

За п’ять років ми можемо говорити про відродження українського кіно. У 2014-му році було фінансування у 24 мільйона – це 1-2 фільми на рік. Зараз це понад вже мільярд гривень. 50 фільмів щороку знімається. Того року вийшло 35 фільмів, цього року можливо вийде навіть більше. Це великий бум, який дає можливість не лише говорити, що наші фільми беруть участь у всіх топових фестивалях. Крім цього, це тисячі робочих місць – освітлювачів, техніків, художників, декораторів. Я вже не кажу, що мої колеги, актори, нарешті знімаються у головних ролях, а не десь на підтанцьовках.

Нагадаємо, раніше відомий актор розповів у Полтаві про різницю між Зеленським та Рейганом.