Юлія Красножон – лейтенант поліції, інспектор роти 1-го батальну управління патрульної поліції у Полтавській області. Працює у патрульній поліції вже три роки. Вміє добре керувати автомобілем, наздоганяти недисциплінованих водіїв і вважає, що жінці легше бути поліцейським, ніж чоловікові.
Поліцейська із Полтави розповіла про погоню за п'яним водієм на 8 Березня
-Юлія, як Ви прийшли до патрульної поліції?
-Пішла до поліції, тому що все життя мріяла носити форму. Іще коли мені було років 13, говорила мамі, що коли виросту, то піду до армії. Патрульна поліція була шансом випробувати свої можливості. До роботи у патрульній поліції працювала фітнес-тренером, тому проблем із здачею фізо у мене не було. Вчилася у історико-правовому класі, також у інституті вивчала закони, тому юридичний базис у мене був. Я пройшла відбір і вже три роки працюю у патрульній поліції Полтави.
-Реальна робота виправдала ваші сподівання?
-Якщо говорити про те, чому нас навчали і те, що ми бачимо у реальному житті – це дуже різні речі. У нас лише викладач із адміністративного права був практиком, інші викладали теорію. У житті ж насправді, не буває так, що ти кажеш: «Зупиніться!» - і він зупиняється. Таке буває дуже рідко. Після навчання у всіх нас були рожеві окуляри. Нам допомагали адаптуватися колеги, які вже працювали у органах внутрішніх справу – працівники ДАІ, колишні міліціонери. Ми телефонували їм, радились. Зараз вже прийшли молоді, які тепер нам телефонують і прохають поради.
-Яким є ставлення до жінки-поліцейського?
-Як не мене, то жінкою-патрульною бути легше, ніж чоловіком. Приклад. Ми перекриваємо вулицю. Водії завжди конфліктують із хлопцями-поліцейськими, обурюються, вимагають пропустити. До мене під’їжджають, запитують: «Перекрито?» -«Так» -«Ну доброго вам дня!». Інший приклад. Коли приїжджаємо на сімейні сварки. Коли у екіпажі приїздить жінка, то чоловіки, як правило, менш конфліктними стають.
Упередженості з боку людей я не бачу. Спочатку була певна упередженість із боку колег. Хлопці не дуже хотіли із нами патрулювати, переймалися, що не можуть на нас покластися, якщо треба разом виїжджати на якусь складну ситуацію. Але мене підтримав друг, якому я запропонувала патрулювати разом. Зараз такої проблеми немає.
-Як часто у Вашій роботі доводиться використовувати зброю?
-Ми практично не застосовуємо пістолети. За три роки роботи в управлінні я пригадую лише два випадки, коли патрульному довелося стріляти. Одного разу – коли переслідували громадянина із гранатою, інший випадок, коли мій напарник стріляв по колесах втікача.
Я за увесь час служби лише раз переводила свій пістолет «Форт-17» у бойовий режим, досилала патрон. Був виклик. Телефонувала жінка, сказала, що її зять, який відсидів за вбивство, зараз убиває її доньку. Ми приїхали, дістали зброю, залетіли у цей будинок. А вони собі нормально розмовляють, у них все гаразд. І, як виявилося, сидів він не за вбивство, а за крадіжку металобрухту.
-Як часто доводиться ганятися за водіями?
-Спочатку погонь було більше, зараз – вже рідше. Водії ж думали, що ми не вміємо їздити. Перед нами вже почала працювати патрульна поліція у Києві, інших містах. Було у мережі багато відео із розбитими «Пріусами». А ми, як з’ясувалося, вміємо і їздити, і наздоганяти.
Найдовшою була погоня за «Мерседесом», коли ми затримали водія вже на межі областей. Була нічна зміна. Я за кермом "Пріуса" патрулювала разом із командиром роти. Надійшло повідомлення, що на «шашличці» помітили п’яного водія. Він того дня вже тікав від патрульних і вони не наздогнали цей автомобіль. Ми виїхали до «шашлички», він помітив нас і почав тікати. Їхав у напрямку Харкова. Ми викликали підмогу і почали переслідування. Гналися за ним до Чутового. Там один екіпаж їхав за ним по одній вулиці, ми рухалися по паралельній. Коли вулиці зійшлися, він вилетів на перехрестя і вирішив не гальмувати – вдарив наш «Пріус». Ми вийшли із авто, думаючи, що він вже зупинився. Але водій став тікати далі. Тоді напарник кілька разів вистрелив по колесах авто. І це не зупинило водія «Мерседеса». Ми продовжили погоню і наздогнали машину на виїзді із Чутового. Вдалося притиснути його до узбіччя. Коли зупинився, то вже не пробував тікати – був дуже п’яний.
Іще одна погоня, яка мені запам’яталася, сталася 8-го березня минулого року. Я після зміни мала заїхати на базу о 7:00, але змогла туди потрапити лише о 13:00. Тому що гналася за п’яним водієм у Великому Тростянці. Коли вдалося його зупинити, він... привітав мене із 8 Березня. Я сказала, що найкращим подарунком було б, якби він не сів п’яним за кермо.
-Чому після таких погонь ви не затримуєте водіїв?
-Зараз немає витверезників. У таких випадках ми складаємо протоколи – за керування у стані сп’янінні, за незупинку на вимогу працівника поліції, за скоєні правопорушення. Але навіть забрати автомобіль на штрафмайданик можемо, лише якщо для цього є законні підстави. Якщо у автомобілі є тверезий супутник, який має права, можемо передати авто йому.
-Як часто надходять виклики, скажімо так, не за призначенням?
-Викликів за зміну, яка триває із 7-ої ранку до 7-ої вечора, надходить багато. І вони дуже різні. Бувають і ДТП, і перекриття руху, і сімейні сварки. Приміром, за учорашню зміну у нашого екіпажу було 102 виклики.
Щодо хибних викликів, то вони також часто трапляються. Іноді нас викликають, коли сусід затопив сусіда. Як правило, їм потрібно вирішувати справу у суді або за взаємною домовленістю. Але вони сподіваються, що приїде поліцейський, визначить винного і на місці покарає.
Найбільш кумедний виклик? Одного разу зателефонував чоловік. І повідомив, що до нього у двері стукає… бобер. Нам довелося їхати за викликом. Дійсно, на порозі будинку сидів бобер і стукав хвостом. Ми відігнали бобра. Я тоді подумала: «Ну ти ж чоловік!!! Це ж просто бобер…».
-Як часто у екіпажі змінюються напарники?
-Я більше року їжджу із одним напарником. Перед тим – два роки була у екіпажі із іншим. Він зараз просто перевівся із лінії. Набагато зручніше, коли ти постійно працюєш із однією людиною. Тоді ти розумієш її із півслова, із одного погляду. Знаєш можливості напарника, а він – твої.
-Як рідні ставляться до вашої роботи у поліції?
-Мама підтримувала із першого дня. Батько навіть зараз каже: «Може ти не будеш на лінії, може ти сядеш десь у кабінеті?» Хлопець був проти того, щоб я ішла до поліції. Говорив, що це він має мене захищати, а не я – його. Але не відповів, коли я запропонувала йому піти до поліції. Зараз ми вже не разом.
Друзі були здивовані. Ніхто не знав про моє рішення, коли я йшла сюди. Зараз цікавляться моїми чергуваннями. Важко лише у тому плані, що всі розмови із друзями – про мою роботу. За три роки світ звузився. З’явилося багато друзів-поліцейських на роботі. Поліція стала повсякденним життям.
-За три роки не було розчарування у роботі патрульною? Не хотіли піти?
-Якби розчарувалася, я б тут не була. Так, це важка робота. У ній, як у будь-якій іншій, є складнощі. Є недосконалість законодавства, але попри це – ми намагаємося допомагати людям. Хто, якщо не ми? Якби інші хотіли так само допомагати – вони б стояли поруч із нами.