6 березня - Всесвітній день боротьби з глаукомою. Що треба знати про цю недугу?

Одне з найнебезпечніших захворювань яке приводить до сліпоти – глаукома. Про причини, діагностику та лікування цієї хвороби ми розмовляли з головним лікарем офтальмологічного центру “Іріс”,  офтальмохірургом вищої категорії Тетяною Вікторівною Д’яконовою.

- Тетяно Вікторівно, що це за захворювання - глаукома, та які причини її появи?

-        Глаукома – захворювання ока при якому повільно і непомітно відбувається прогресуюча дегенерація зорового нерва, як правило, пов’язана з хронічним підвищенням внутрішньоочного тиску. Завдяки балансу припливу і відпливу рідини здо-рове око має постійне внутрішньоочний тиск. При глаукомі циркуляція рідини в оці порушується, рідина накопичується, і внутрішньоочний тиск починає рости. При цьому страждає кровопостачання в першу чергу зорового нерву . На початку людина просто починає гірше бачити, потім порушується периферичний зір, обмежується зона видимості і в підсумку може наступити сліпота. Причому зміни ці необоротні, тому так важливо вчасно почати лікування глаукоми. Можлива також глаукома з практично нормальним внутрішньоочним тиском. Найчастіше в цих випадках тиск тримається в   зоні верхньої межі норми, але кровообіг в          зоровому нерві різко погіршений і його функції порушуються. Глаукому, як процес можна описати наступним чином:

•        порушення і погіршення відтоку водянистої вологи з порожнини очного яблука, що може бути обумовлено масою всіляких причин;

•        підвищення внутрішньоочного тиску (ВГД) вище рівня, толерантного для даного ока;

•        погіршення кровообігу в тканинах ока;

•        гіпоксія (нестача кисню) і ішемія (порушення кровопостачання) тканин в області виходу зорового нерва;

•        компресія (здавлення) нервових волокон в зоні їх виходу з очного яблука, що призводить до порушення їх функції і загибелі;

•        дистрофія (порушення харчування), деструкція (руйнування) і атрофія зорових волокон, розпад їх материнських гангліоз них клітин сітківки;

•        розвиток так званої глаукомної оптичної нейропатії та подальшої

атрофії (загибелі) зорового нерва. Зазвичай глаукома розвивається після 40 років. До розвитку глаукоми приводять хронічні захворювання очей, деякі види катаракти, цукровий діабет, атеросклероз, артеріальна гіпертонія. Встановлена також спадкова схильність до глаукоми.

Глаукома може бути вродженою, первинною, вторинною; відкритокутовою та закритокутовою

-                     Які симтоми (ознаки) глаукоми?

-                     Глаукома є другою за поширеністю причиною сліпоти в світі. Так як ознаки і симптоми глаукоми часто незначні, її називають «тихим крадієм зору». На жаль, є небезпечні форми глаукоми, які протікають практично непомітно і безболісно. Процес втрати зору може бути тривалим і тривати кілька років. Пацієнт помічає, що із зором щось не так, коли він вже практично осліп. Таку форму на ранніх стадіях можна діагно-стувати тільки при офтальмологічному обстеженні. Інші форми зазвичай супроводжуються болем і явними зоровими порушеннями, такими, як періодичні затуманення зору, поява ореолів навколо джерел світла, болем надбрівної і скроневої області. Саме при цій формі захворювання можливий гострий напад - різке підвищення тиску в оці. Напад може супроводжуватися нудотою і загальним погіршенням стану. Допомога в такому випадку повинна бути надана в найближчу добу, інакше може настати сліпота. У запущених випадках глаукома веде до сліпоти.

-                     Якщо глаукома може розвиватись непомітно, то як запобігти хворобі?

-                     У віці після 40 років рекомендується проходити обстеження на глаукому один раз на рік, особливо це актуально для людей які мають близьких рідних хворих на глаукому, або страждають на гіпертонію, атеросклероз, катаракту, цукровий діабет та інші хронічні недуги. Зараз ми маємо можливість з допомогою когерентного (лазерного) томографа на мікроскопічному рівні обстежити око і виявити загрозу розвитку глаукоми не менше чим за рік до розвитку симптомів. Чим раніше людина звертається за медичною допомогою, тим успішнішим буде лікування глаукоми. В офтальмологічному центрі “Іріс” є все необхідне комп’ютерне, лазерне і ультразвукове обладнання та досвідчених офтальмологів, які професійно проведуть обстеження на глаукому та інші очні захворювання, поставлять точний діагноз і призначить ефективне лікування.

-                     Як лікується глаукома?

-                     Повністю вилікувати глаукому неможливо - хвороба, як правило, переходить в хронічну форму. Однак зберегти хороший зір можна, якщо лікувати її своєчасно, систематично і правильно. Основа лікування глаукоми - препарати, що знижують внутрішньоочний тиск, а також терпіння і відповідальність пацієнта. Адже для підтримки стабільного стану зору лікарські засоби потрібно закапувати щодня і протягом багатьох років. На сьогоднішній день виділяють три основні методи лікування глаукоми: медикаментозне лікування глаукоми; лазерне лікування глаукоми; хірургічне ліку-вання глаукоми. Як правило, лікування починають з призначення очних крапель різного виду, які мають одну властивість - знижують внутрішньоочний тиск і, тим самим, перешкоджають пошкодження зорового нерва. Але краплі ці потрібно капати постійно, за розкладом, тому що період їх дії в оці обмежений. Деякі краплі можуть викликати почуття дискомфорту, печіння в оці, але це не привід самостійно скасовувати краплі без попередньої консультації з лікарем-офтальмологом про можливість їх заміни на інші. Хворі на глаукому повинні знаходитись під диспансерним наглядом, проходити обсте-ження кожні 3-6 місяців в залежності від стадії та тяжкості захворювання. Бувають випадки, коли консервативною терапією не вдається стабілізувати очний тиск, тоді необхідне лазерне або хірургічне лікування. Метою операції є формування нового каналу для відводу рідини з ока. Ми використовуємо розроблений і запатентований мною метод комбінованої операції одномоментного лікування катаракти і глаукоми, де в якості дренажа використовується капсула кришталика, що гарантує нормалізацію очного тиску.

-                     Якщо вчасно не почати лікування хвороби, то може виникнути сліпота, тому при найменшій підозрі необхідно звертатися до лікаря-офтальмолога. Всі існуючі методи лікування при своєчасному і правильному використанні дають цілком задовільні результати і забезпечують хворим збереження зорових функцій роками і десятиліттями, хоча і не позбавляють від глаукоми.

Для більш детальної консультації звертайтеся до нашого офтальмологічного центру « Іріс» за адресою м. Полтава, вул. Миколи Дмитрієва 6 –д. Телефони 69-71-70, 066-197-30-31

https://iris.0532.ua/

Раніше ми повідомляли На фінансування програми " Доступні ліки" виділять 1 млрд гривень