В час, коли основна увага полтавців прикута до виборів Президента, не менші пристрасті вирують й навколо посади Полтавського міського голови. Щоправда відбувається це все поки що під килимом.
Те, що союз політичних сил, які відправили у відставку Олександра Мамая і взяли в управління місто, може виявитися хитким і не тривалим, прогнозувалося від початку створення нової коаліції. Події останніх тижнів лише підтвердили цю теорію. З наближених до міської ради джерел відомо, що нині між основними гравцями існують серйозні тертя, і чим далі — тим більші. Власне, ця інформація вже навіть шириться в публічній площині, варто хоча б загадати заяву Андрія Матковського, який неоднозначно натякнув на можливе звільнення Олександра Шамоти і запропонував обирати секретаря міської ради (а саме він виконує обов’язки міського голови) по черзі. Багато що в конфігурації коаліції залежатиме від результатів Президентських виборів — у разі зміни чинного глави держави, значно послабляться позиції Сергія Капліна, людиною якого і є Олександр Шамота. До слова, секретар міськради нині вже практично зник зі сторінок “Полтавського вісника” - видання, яке по-суті контролюється міською радою. Ще один тривожний для нього дзвоник — публічні атаки після так званого “бурулькопада”. Щодня все більшвідчутною стаєполітична турбулентність — вірна ознака наближення виборів. Ми разом із вами спробуємо проаналізувати, хто може вирушити в похід за крісло міського голови і розглянути шанси кандидатів.
На манежі ті ж самі?
Щоб скласти уявлення про ймовірних претендентів на крісло міського голови у 2020 році буде корисним згадати підсумки минулої кампанії. Результати першого туру виборів міського голови у 2015 році виглядають наступним чином:
1. Мамай Олександр Федорович (політична партія «Совість України») — 24214 голосів (22,98%);
2. Матковський Андрій Всеволодович (Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність») — 19169, (18,19%);
3.Удовіченко Олександр Васильович (політична партія «Рідне місто») — 16021 (15,18%);
4.Бублик Юрій Васильович (політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» — 15190 (14,4%);
5.Шамота Олександр Сергійович (Політична партія «Партія простих людей Сергія Капліна») — 8257 (7,83%);
6. Жиденко Лев Анатолійович (Політична партія «Сила людей») — 5413 (5,12%);
Для оцінки ми взяли лише тих кандидатів, які набрали більше 5% голосів виборців, що підтверджує серйозність їх намірів і можливостей. Політичні самозакохані особи, на кшталт Ковальчука, Русіна чи Слизька беруть участь у всіх виборах. Беруть участь заради участі і затвердження власної значущості в очах невеликого кола близьких і знайомих. Як кажуть, «на зло ворогам, на радість мамі». Будуть подібні кандидати і на майбутніх виборах. Однак, розглядати усерйоз їхні шанси, означає марно витрачати власний час і дорогоцінний час наших читачів. Тому зупинимося лише на значущих кандидатах.
Олександр Мамай. Вересневий “переворот”, в результаті якого Олександра Мамая відсторонили від влади неоднозначно сприймається полтавцями. При цьому нова коаліція наразі не показує дива ефективності в управлінні містом. Більш того, припускається помилок і дає привід підозрювати себе в не зовсім чистих мотивах. Чи піде Олександр Федорович на вибори? Таку ймовірність ми оцінюємо як дуже високу. Однак, екс-мер вже заявив про бажання балотуватися до Верховної Ради від Партії Бойка-Рабиновича-Медведчука. Шанси перемогти у нього високі. А як ми знаємо, посада нардепа ситна і спокійна. Чи захоче він міняти її на клопітку роботу міського голови, покаже час.
Андрій Матковський. У нещодавньому інтерв'ю ІВ «Полтавщина» Андрій Матковський заявив, що одне із завдань нині діючої коаліції висунути єдиного кандидата на посаду мера в 2020 році. Це, на його думку, хороший шанс виграти у Олександра Мамая. Нагадаємо, що з нашого списку в цю коаліцію крім Матковського входять ще Олександр Удовіченко і Олександр Шамота. Перспектива висунення єдиного кандидата нам видається фантастичною. Але наявність у бюлетені для голосування прізвища Матковський можна очікувати майже зі стовідсотковою ймовірністю. Він має ядерний електорат, партійну підтримку (при чому, в орбіті екс-мера одразу кілька політичних сил, на які він може спертися) і ... досить високий антирейтинг, який не дозволив йому перемогти Олександра Мамая в другому турі під час минулих виборів.
Олександр Удовіченко. Чи піде на вибори Олександр Удовіченко так само спрогнозувати складно. За наявною у нас інформацією він висловлює все менше бажання займатися політикою. Судячи з усього, замість нього готують нинішнього заступника міського голови — Олексія Чепурка. Щоправда, його шанси на перемогу, на день сьогоднішній, виглядають примарними. Не виключений варіант, що все «Рідне місто» ставши на коліна і пустивши сльозу все таки переконає Олександра Васильовича на чергову кампанію. Адже навіть на те, щоб потрапити до міської ради не використовуючи бренд «Удовіченко» шансів у парії небагато.
Олександр Шамота. Обійнявши посаду секретаря міської ради та виконуючого обов'язки міського голови, Олександр Шамота різко збільшив свій електоральний потенціал. Стартові позиції у нього непогані. Гріх було б не скористатися. Один нюанс — все залежить від того, чи зможе отримати мандат народного депутата лідер партії Сергій Каплін. Якщо ні, то цілком ймовірна рокіровка - на вибори міського голови піде не Шамота, а Каплін.
Швидше за все серед кандидатів ми побачимо і Юрія Бублика. На минулих виборах він балотувався від "Свободи", але шляхи їх з часом розійшлися. Для того, щоб повторити спробу Юрію Васильовичу потрібно буде знайти партію і знайти гроші. Завдання з партією вирішити не складно. Рейтинговий політик потрібен всім. З грошима складніше. Знайде — welcome.
Найбільш заплутана ситуація з Левом Жиденко. Отримавши на минулих виборах найгірший у співвідношенні до вкладених ресурсів результат, Лев Анатолійович публічно дистанціювався від політики і з головою поринув у бізнес. При цьому він продовжує фінансувати ГО «Нова Полтава» і фінансувати щедро. Піде він на вибори сам, проігнорує їх або поставить замість себе підконтрольного активіста, на сьогоднішній день, не виключено, не знає і сам Жиденко.
Хто на новенького?
На майбутніх виборах міського голови, швидше за все, ми побачимо і нові обличчя. Хто це може бути?
Валерій Головко. Ходять чутки про те, що поборотися за крісло мера Полтави не проти голова ОДА Валерій Головко. У Валерія Анатолійовича є досвід, зв'язки на найвищому рівні, гроші і працююча партійна структура «Народного Фронту». Все це разом дає непогані шанси.
Олександр Біленький. Голова обласної ради Олександр Біленький цілком може спробувати сили на виборах полтавського міського голови. Він разом із командою досяг успіхів у рідній Решетилівщини. На нього не має великого компромату, адже Біленький представляє нову формацію керівників, і не заплямований в серйозних скандалах. Має підтримку громадських активістів та керівників місцевого самоврядування, яких об’єднав у лавах обласної асоціації самоврядування. А також політичної еліт держави. Одним словом, необхідний ресурс є. Чому б їм не скористатися?
Оксана Деркач. Після розриву з Олександром Удовиченком і партією "Рідно місто" на самостійну політичну кар'єру націлилася Оксана Деркач. Це цілком очевидно. Чи зможе вона скласти конкуренцію мастодонтам міської політики, залежить лише від неї. Впізнаваність є, досвід також. Є і поки що не дуже впливова група підтримки, яка готова інвестувати в своє майбутнє і політичне майбутнє Оксани Антонівни. Тому, її прізвище цілком може виявитися у бюлетені для голосування.
Ми надали вам список найбільш імовірних претендентів на крісло міського голови. Звичайно, він далеко не повний. Напевно будуть кандидати від “Батьківщини”, “РПЛ”, “Громадянської позиції” Гриценка, соціалістів. Швидше за все скористається своєю популярністю «Слуга народу», можливо свого кандидата виставить триголовий “Опоблок”. Але все це буде потім. Кількість факторів, здатних вплинути як на список кандидатів, так і на результат перегонів величезна, а вплив їх непередбачуваний. Залишається трохи почекати.
Андрій Кравченко
Раніше ми розповідали Зміна влади у Полтаві: так хто ж легітимний?