У вас немає лічильника газу? Уряд зобов’язав «Нафтогаз» його вам безкоштовно встановити!

Постанову, що унеможливлює незаконні дії постачальників природного газу виставляти населенню, яке не має лічильників газу, завищенні рахунки, Кабінет Міністрів України ухвалив 30 січня 2019 року. При чому, зобов’язав НАК «Нафтогаз України» забезпечити домогосподарства приладами обліку газу за свій рахунок. То коли чекати змін?

Рахунки

Полтавка Ольга Філенко отримала у січні нинішнього року повідомлення від ТОВ «Полтавагаз збут», у якому йшлося про те, що вона має ризик позбутися субсидії через заборгованість у … 4 грн. Звісно, далі «Полтавагаз збут» пояснив, що станеться це тоді, коли борг сягне 20-ти неоподаткованих мінімумів. Однак пані Ольга не розуміла: звідки взявся борг? Обов’язкову частку сплачувала справно, навіть переплата невеличка з літа лишилася – може, помилка?

Виявилося, ні. Просто вже з грудня платіжка за спожитий пані Ольгою газ зросла з 28,21 грн. до 83,78 грн., і сталося це через те, що вона не має газового лічильника – за це норму споживання підвищили з 3,3  до 9,8 кубів на місяць.

Але доплачувати пані Ользі не доведеться – про це повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Уряду.

Він нагадав, що норма в 3,3 кубометра була встановлена у 2016 році. Проте, за рішенням суду вона була скасована і в дію вступили старі, збільшені і несправедливі, норми споживання.

«Ми бачимо обурення людей через завищені норми споживання. Це відбулося внаслідок того, що на рішення Уряду було подано до суду і суд скасував наше рішення. Ми будемо відстоювати свою правоту, але потрібне нове рішення, – сказав Володимир Гройсман. – Ми встановлюємо нову норму – 3,29 кубометра. Така норма буде затверджена. Люди будуть платити справедливу ціну за справедливий обсяг, а не за завищений».

Лічильники

Таких домогосподарств, як у Ольги Філенко з Полтави (тобто, без газових лічильників), в Україні налічується 1,3 млн. Законодавством передбачено, що встановленням приладів обліку повинні займатися оператори газорозподільчих мереж. Однак, щоб витрати на лічильник не лягли на плечі простих людей, Уряд рекомендував зайнятися цим питанням НАК «Нафтогаз України».

Акціонер має право на подібні рішення, особливо враховуючи те, що витрати Нафтогазу на встановлення лічильників побутовим споживачам Мінекономрозвитку доручено врахувати у фінансовому плані компанії на цей рік.

«Тоді ми будемо точно знати, хто скільки виробляє газу, куди постачає і хто скільки споживає», – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Він також зазначив, що Міненерго буде контролювати установку лічильників, уточнивши, що газові лічильники за рахунок «Нафтогазу» мають бути встановлені в стислі терміни.

Гроші

Отож, відтепер полтавка Ольга Філенко, як і кожен український споживач газу, у домогосподарстві якого немає лічильника, але є газова плита та централізоване опалення, платитиме за 3,29 кубічних метра на місяць на одну людину замість 9,8. Ухвалене зниження кількості споживання газу стосується всіх поставок газу споживачам з 9 серпня 2018 року.

«Ми повертаємося до тих норм – була 3,3, буде 3,29 – на 0,1 менше. І в такий спосіб, щоб люди платили згідно зі справедливим обсягом, а не завищеним», –  сказав Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Також Кабмін знизив норму споживання газу для споживачів за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача з 18,3 до 5,39 кубометра. Для тих, хто використовує газову плиту і водонагрівач – із 23,6 до 10,49 кубометра.

Уряд також постановив, що не допускається нарахування та облік заборгованості на особистому рахунку побутового споживача за газ, яка виникла у зв'язку з припиненням дії постанов уряду щодо норм споживання газу населенням, ухвалених у 2015-2016 роках.

Ця урядова ініціатива не лише унеможливила неправомірні нарахування постачальників газу для домогосподарств без лічильників, а й зменшила  кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів, фактично – знизила вартість газу та запустила процес тотального обліку використання блакитного палива.