Сьогодні можна сміливо констатувати, що медичні огляди в Україні – це, здебільшого, фікція. В мережі можна легко знайти сайти, які за пару сотень гривень вишлють справку про позитивне проходження медкомісії.
Продаж фіктивних довідок призводить до суттєвих втрат для економіки та державного бюджету. Наприклад, через нарахування соціальних пільг та страхових платежів за фіктивними висновками медкомісій. Також проблемою є криміналізація та «тінізація» ринку медоглядів.
У результаті ми маємо збільшення смертей та поранень у ДТП через водіїв, які не придатні керувати автівкою; напади людей, які за психічним станом не можуть мати зброю та регулярні отруєння і розповсюдження інфекцій у сфері харчування.
Після запровадження Єдиного реєстру медоглядів вони будуть постійно відстежуватися на предмет дотримання якості, а медзаклади платитимуть з них податки.
Проте, експерт з медичної реформи проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ”, який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми “U-Lead з Європою” Василь Височанський вважає, що запровадження лише електронного реєстру не вирішить проблеми з медичними оглядами:
– Електронна фіксація даних дозволить якісно моніторити надання послуг та точково здійснювати перевірки. Іншим важливим кроком є перегляд необхідності значної частини довідок, бо немає потреби контролювати те, що не потрібне, – підкреслив Василь Височанський.
У Міністерстві охорони здоров’я очікують значно зекономити кошти через контроль за наданням медичними комісіями дозволів різним групам осіб (водіям, власникам зброї, працівникам закладів харчування та шкідливих виробництв, поліцейським, вчителям тощо). Ці гроші планують витратити на посилення окремих напрямів у реформуванні системи охорони здоров’я в Україні.