На Полтавщині перевірять якість продукції та послуг

Влада ініціювала перевірку якості продовольчих та непродовольчих товарів, а також послуг

З метою забезпечення якості продукції (послуг), яку виробляють (надають) підприємства, в області проводяться наступні заходи:

Науково-дослідним випробувальним центром харчової продукції ДП «Полтавастандартметрологія» з початку року проведено понад 2 тисячі випробувань харчової продукції та сировини. Третину з числа перевірених зразків становили молоко-сировина та молокопродукти, з них понад чверть наданих на дослідження зразків не відповідали вимогам стандартів. Найбільше порушень стосувалося невідповідності продукції за стериновою фракцією (виявлено рослинний жир), за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками. Так, не відповідало вимогам стандартів практично все масло вершкове, відібране інспекцією у справах захисту прав споживачів у Полтавській області.

Крім того, чимало порушень було виявлено при дослідженні зразків води питної. Якщо обласний центр може похвалитися чистою питною водою, то в багатьох населених пунктах Полтавщини її якість не відповідає вимогам нормативних документів, як через природні чинники (вода в цій місцевості має завищений вміст заліза, фтору тощо), так і через незадовільний стан водогонів, які потрібно терміново міняти, засміченість грунтів нітратами чи органічними забрудненнями в наслідок господарської діяльності місцевих підприємств тощо.

Науково-дослідним центром випробувань електричних ламп та технологічного обладнання ДП «Полтавастандартметрологія» з початку року проведено понад 130 випробувань електричних ламп усіх типів, представлених у торгівельній мережі та різноманітного обладнання, яке виробляється та використовується підприємствами області. За результатами проведених робіт, близько 30% зразків перевіреної продукції не відповідали встановленим вимогам. Основні показники, за якими зразки виробів не відповідали вимогам нормативних документів: значення світлового потоку ламп менше задекларованого виробником (70% забракованих зразків), рівень радіозавад перевищує нормовані значення (30% забракованих зразків).

За 9 місяців поточного року органом з оцінки відповідності продукції та послуг ДП «Полтавастандартметрологія» видано 481 сертифікат відповідності на різноманітну продукцію, 88 сертифікатів на послуги. Сертифікат відповідності — це документ, який підтверджує, що продукція пройшла ряд серйозних випробувань у незалежній лабораторії і незалежними експертами періодично проводиться технічний нагляд за її виробництвом.

З початку нинішнього року фахівцями органу сертифікації систем управління ДП «Полтавастандартметрологія» видано вітчизняним підприємствам 53 сертифікати на системи управління якістю, екологічним керуванням, безпечністю харчових продуктів та управління безпечністю та гігієною праці, в тому числі 29 — підприємствам Полтавської області. На сьогодні більшість підприємств-виробників області вже впровадили системи управління якістю. Це необхідна умова для тих, хто бере участь у тендерах на державні закупівлі чи прагне налагодити партнерські відносини з іноземними компаніями.

Цьогоріч більш ніж 3-м тисячам суб’єктів господарської діяльності та фізичним особам було надано консультації щодо розроблення технічних умов та інформації на маркуванні продукції. Фахівцями ДП «Полтавастандартметрологія» переглянуто та приведено у відповідність до вимог чинного законодавства 325 технічних умов на харчову та промислову продукцію. Державну реєстрацію 96 технічних умов, які їхні власники не привели у відповідність до вимог чинного законодавства, анульовано. З початку року зареєстровано 50 нових ТУ.

В ході засідань обласної дегустаційної комісії, яка діє на базі ДП «Полтавастандартметрологія», було поставлено на виробництво близько 40 нових видів хлібобулочних та кондитерських виробів та напівфабрикатів.

На якість продукції та послуг безпосередньо впливає точність приладів та пристроїв, якими користуються підприємства. З початку року фахівцями ДП «Полтавастандартметрологія» повірено понад 2 мільйони одиниць різноманітних засобів вимірювальної техніки (в т. ч. водо-, тепло- та електролічильників, медичного обладнання). За результатами державного метрологічного нагляду за єдністю вимірювань 10% обревізованих ЗВТ визнано непридатними до застосування.

Олена АДАМОВИЧ, заступник голови Полтавської ОДА