Більше тисячі полтавців та гостей міста зібралися на Івановій горі, аби скуштувати справжніх полтавських галушок, послухати троїстих музик, відпити п’янкого меду й заїсти все те джемом з карпатських ягід. Сьогодні у Полтаві масштабний, яскравий, символічний фестиваль «Полтавська галушка».
«Галушки з усіх країн єднайтеся!»: у Полтаві відкрили фестиваль «Полтавська галушка» (оновлено з відео)
«Ми проводимо фестиваль під девізом «Галушки з усіх країн єднайтеся!», бо ж галушку не можна вважати суто українською, а тим більше, полтавською стравою. За подібним рецептом та формою страви готують у Китаї, Канаді, Франції, Грузії. Саме сьогодні полтавці матимуть унікальну можливість не тільки скуштувати особливі галушки, а й зробити їх власними руками на майданчиках для майстер-класів», - каже голова оргкомітету фестивалю Лариса Семеняга.
І справді, неподалік від головної сцени вже почали готувати «родичів полтавської галушки» - цзяоцзи. Полтавці із задоволенням ліплять трохи незвичні дрібненькі варенички-торбинки, тим часом як шеф-кухар китайською розповідає:
«Насправді, в Китаї ця страва вже відома більше 2000 років. У якості начинки ми використовуємо фарш зі свинини, а також додаємо капусту. Саме ж слово «цзяоцзи» перекладається як пельмені трикутної форми».
Кому ж було не до снаги ліпити «китайських побратимів» галушок, мали нагоду навчитися писати китайською, залишивши побажання фестивалю у вигляді ієрогліфів. Чудовою була імпровізація й від гостей з Грузії: «залицяння грузинського хінкалі до полтавської галушки» - грузинська гостинність впереміш з полтавським традиційним гумором створила гарний настрій тим, хто мав нагоду бути присутнім на цих «вечорницях».
Утім, самими галушками фестиваль не обмежується: продають дуже смачні пироги, булки, штруделі, медовуху, навіть джем із лохини, малини та ожини. Господар ятки, Олександр Кучеренко, каже:
«Ми все це збираємо у високогір’ї Карпат. Ягоди майже не проходять термічної обробки. Максимально натуральний джем, майже без додавання цукру, з повним набором корисних речовин, сьогодні презентуємо полтавцям».
Фестиваль має дві сцени: головну (в парку поблизу Свято-Успенського собору) та біля заквітчаної у вінок Білої Альтанки. Протягом дня тут будуть виступати з театральними мініатюрами актори театру ім.. М. Гоголя («Наталка-Полтавка»), танцювальні колективи Полтави, області, та Канади. Можна буде взяти участь у театральному дійстві «Весілля Галушки і Вареника» (смт Велика Багачка) та Борщу і Галушки (за кого вже та Галушка заміж на сходить протягом фесту, але ж це свято, значить, треба відпочити від душі!), засіяти Іванову гору насінням різнотрав’я у запальному танці, та навчитися танцювати справжній гопак, під керівництвом артистів Полтавської обласної філармонії.
Ще однією цікавинкою цьогорічного фестивалю стане спецпогашення маркованого конверту «Брендова страва місто Полтава». Уже під час фестивалю з ятки «Укрпошти» можна буде відправити листівки в різні куточки України та світу. Ну й на завершення, визначать переможця конкурсу на кращу полтавську галушку. Обиратимуть кращих люди з прізвищем Галушка та похідними від нього.
Гості свята задоволені тим, що Полтава, врешті, має власний, брендів фестиваль, такого масштабу, культурної потужності. Утім, зазначають, що є й прикрі моменти, на які варто звернути увагу наступного разу:
«На таку кількість людей дуже мало туалетів. А ті, що є, працюють на платній основі. Це якось ображає мене, як учасника фестивалю, це не гостинно. Окрім того, смітників дуже мало, ті що є в центрі міста, переповнені вже після другої години святкування. Що ж буде, коли свято скінчиться? Іванова гора перетвориться на смітник?».
Зробити свої власні висновки кожен полтавець та гість міста ще може встигнути. Фестиваль «Полтавська Галушка» триватиме до 20 години.
Ольга Гладченко