Полтавські церкви дзвонять на честь Вознесіння

Сьогодні православні християни святкують Вознесіння Господнє. Воно належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному календарі, і відзначають його на сороковий день після Пасхи. З раннього ранку дзвонять дзвони у всіх церквах Полтави. Не зважаючи на робочий день, у храмах досить людно.

Згідно з текстами Нового заповіту, Вознесіння Господнє – це день, коли Ісус Христос явився своїм учням у Єрусалимі та звелів їм чекати пришестя Святого Духа. Він піднявся на гору Єлеонську, востаннє благословив їх, вознісся на небо і сів праворуч Бога отця.

Вознесенський Храм Полтави сьогодні відзначає Престольне свято. Це - один з найстаріших храмів у нашому місті. Його було збудовано у 1762 році, згодом там заснували жіночий монастир, що існував до 1805 року.

Будівництво церкви пов'язане із переведенням до Пушкарівки Покровського Полтавського жіночого монастиря. Храм зводився як соборна церква монастиря коштом Полтавського полковника Івана Черняка.

За часів гетьмана Кирила Розумовського, за вказівкою Катерини II, від 1768 року Пушкарівський монастир залишено на власному утриманні. Під тиском російської влади інокині переходили до інших обителей. На той час монастир очолювала колишня наречена Олексія Розумовського. Станом на 1805 рік у монастирі залишилось 22 черниці.

На початку 19 століття монастир було скасовано, а Вознесенській церкві надано статус парафіяльної. Відтоді монастирські споруди руйнувалися.

За легендою, саме у Вознесенському монастирі доживала віку черницею дочка Василія Кочубея Мотря, яка була коханою гетьмана Мазепи. Радянське лихоліття знищило храм, він був у жахливому стані, а місцеві альпіністи використовували його для тренувань. Та все ж завдяки меценатам та небайдужим його підняли з руїн забуття і нині він належить УПЦ (МП). При храмі діє недільна школа.

Вознесенська церква – унікальна у своєму роді. Адже це єдиний на Полтавщині зразок класичного безбаштового тетраконха.

Алла Широкова