Сьогодні в Полтаві пройшов брифінг, присвячений реформі сімейної медицини в області. Прозвітували про свої досягнення міські медики, а також лікарі Миргородського, Чутівського та Карлівського районів.
Понад 34 тисячі декларацій уклали полтавці з сімейними лікарями. Чого не варто боятися при підписанні договору з медиком?
Як розповів начальник Управління охорони здоровʼя ОДА Віктор Лисак, Полтавщина увійшла у пʼятірку областей, не пацієнти найвідповідальніше поставилися до вибору сімейного лікаря. Також ми лідируємо за кількістю підписаних Декларацій. Станом на вечір вчорашнього дня полтавці підписали понад 34 тисячі договорів. До прикладу, жителі більш густонаселеної Харківської області підписали всього 38 тисяч декларацій з сімейними лікарями. Також, за словами головного медика, в області 35 центрів Первинної медико-санітарної допомоги підписують договора зі своїми пацієнтами. Деякі з них поки-що не працюють на повну силу, планують розпочати роботу з наступного понеділка. Вирішилося позитивно питання і з підключенням амбулаторій до мережі Інтернет. Зараз понад 80% обласних амбулаторій встигли це зробити.
Фінішує за кількістю укладених Декларацій Миргородський район. Про зроблену за останній час роботу медики відзвітувалися у короткому відеоролику. Також показали свій оновлений тренінговий центр та робочі місця сімейних лікарів. Практично не відстає від лідерів-першопрохідців у цій царині Чутівський район. Як зазначила головний лікар місцевого ПМСД Інна Сидоренко, тестові декларації зі своїми пацієнтами медичний заклад почав укладати ще 28 березня. Вже встигли укласти близько тисячі договорів. Щоб сільським жителям це було простіше зробити, організували виїздні бригади. Вже на місцях розповідають людям про перебіг медичної реформи та продовжують укладати Декларації.
Реформа запрацювала, але поки що в пацієнтів виникає багато запитань, на які вони шукають відповіді у ЗМІ. Тож, для своїх читачів ми підготували добірку найпоширеніших запитань та відповідей на них від полтавських медиків.
Розвінчаємо міфи та будемо разом шукати істину:
1. Чи захищаються персональні дані пацієнта коли він підписує декларацію?
Захист персональних даних пацієнтів передбачений на державному рівні. Крім цього, сімейний лікар несе відповідальність за їх розголошення та передачу стороннім особам.
2. Чи можна укладати Декларації не за оригіналами документів, а за їх копіями?
Механізм того, чим керуватися при укладенні Декларацій - оригіналами документів чи їх копіями, поки о не відпрацьований. Наразі лікарі використовують як оригінали, так і їх копії.
3. Як укласти Декларацію людині похилого віку, якщо вона не користується мобільним телефоном?
У цьому випадку можна вказувати телефон родичів чи соціального працівника, який обслуговує пенсіонера. Підтвердження прийде на їхній мобільний номер?
4. З приходом літніх канікул батьки відправлять дітей на відпочинок у сільську місцевість. У випадку, якщо дитина захворіє, чи буде надана їй медична допомога?
Медична допомога буде надаватися за місцем проживання родичів, у яких перебуває школяр.
5. Чи можна укласти договір на всю родину відразу?
Так. Деякі лікарі вже підписують декларації на обслуговування цілих родин.
6. Чи можна зараз потрапити до вузькопрофільного фахівця без підписання договору?
На даному етапі реформи ще можна це зробити. Пізніше - лише за направленням сімейного медика.
7. Чи обслуговуватимуть пацієнтів, які не підпишуть Декларації з лікарями?
Відмовити у наданні першої медичної допомоги не мають права нікому. Але направляти на подальше лікування, оформлювати інші документи з пацієнтом має право лише сімейний лікар.
8. Чи можна вибрати сімейного лікаря не за місцем проживання?
Реєстрація за місцем проживання не впливає на вибір сімейного лікаря. Обслуговуватися можна у будь-якого фахівця, який не набрав ще оптимальну кількість пацієнтів.
Наостанок зазначу, що медики наполегливо радять підписувати Декларації вже зараз, адже пізніше пацієнти можуть втратити можливість укласти договір з тим лікарем, якого самі для себе обрали.
Юлія Самозвон.