Биті ртутні лампи біля Супрунівки: скандал розгортається, скандал наступає

У середині лютого заступник міського голови Полтави Віталій Нікіпелов повідомив, що міська влада зобов’язала Полтавську дирекцію Південної залізниці прибрати залишки ртутних ламп, що виявили в районі ДБК поблизу с. Супрунівки, до 12 березня. Утім, до сьогодні 10 вагонів склобою лежать горами на території розвантажувального двору.

ЧОМУ НЕ ВИВЕЗЛИ?

Начальниця Полтавської дирекції залізничних перевезень Ольга Дяченко пояснила, що склобій не вивезли через велику кількість снігу. Мовляв, відтермінування утилізації ртутних відходів погодили з В. Нікіпеловим. І як тільки зійде сніг, лампи обов’язково вивезуть. Таке рішення страшенно обурює мешканців масиву селища Яр та частини Супрунівки, будинки яких стоять майже впритул до зони екологічного лиха.

«Учора в мене в погребі було води до середини литки. Відповідно, сніг та дощ змивають і ртутні відходи у ґрунт. Я навіть уявити не можу, що буде, коли розтане увесь сніг!Вода в колодязі, городина – все це буде абсолютно непридатним для споживання!», - каже Олександр Гладченко. З вікна його будинку видно склобій 10 вагонів ртутних ламп, як на долоні.

РТУТНІ ЛАМПИ – ТЛО ДЛЯ ПОЛІТИЧНОГО ПІАРУ ЧИ ПОЛЕ ДЛЯ РЕАЛЬНИХ СПРАВ?

Коли у лютому на місце події виїжджала міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки, ртутні відходи хвилювали лише екоактивістів (на чолі з Сергієм Антоненком), ГФ «Полтавська Січ» (котре очолює Дмитро Лаптєв) та мешканців масиву. Юридичну допомогу у вирішенні питання надали (й продовжують надавати) фахівці місцевого осередку ПП «Об’єднання «САМОПОМІЧ». Депутат цієї політ сили, котрий входить до складу земельної комісії (Сергій Бутко) мав винести проблему та пропозиції по її вирішенню, напрацьовані спільно з Сергієм Антоненком на розгляд профільної комісії.

Та от 13 березня «у гру» вступили ще й депутати від ВО «Батьківщина». Депутат міської ради Олег Бєлоножко та депутат обласної ради Ігор Горжій поїхали особисто на ртутне звалище. По завершенню огляду майданчика розвантажувального двору зібрали цілу прес-конференцію, лейтмотивом якої було обурення: «Це ж як треба ненавидіти людей, щоб таке накоїти»!

«Такого безгосподарного і безглуздого випадку як зараз – ніде й ніколи не бачив. І це все – на території залізниці. Хто і коли розвантажив тут вагони, звідки приїхав небезпечний брухт – ніхто не знає, захоронили – і нехай полтавці дихають ртутними парами», – каже Олег Бєлоножко.

За словами депутата Ігоря Горжія, який очолює при облраді депутатську комісію з питань екології, ртуті на цій ділянці може бути близько тони.

Утім, в соцмережах на такі заяви з’явилися заперечення. Такий собі Ігор Петриченко провів фізико-математичні обрахунки й стверджує, що при всіх розкладах, навіть якщо вагонів справді десять, ртуті там не може бути більше 40 кілограмів, а заяви Бєлоножка та Горжія – проста політична маніпуляція та піар на чужому горі.

ЩО РЕАЛЬНО МОЖУТЬ ЗРОБИТИ ДЕПУТАТИ?

1.МНС і екологічна інспекція повинні терміново виїхати на місце, взяти проби.

«Причому, дослідження мають робити не в Полтаві, а у Львові, де є фахова лабораторія, покликана розпізнавати відходи такого типу. До того ж, я маю підозри, що попереднє дослідження було навмисне сфальсифіковане й ми насправді маємо справу з показником вмісту ртуті, який у кілька разів вищий за зазначений в оприлюдненому документі», - каже Дмитро Лаптєв.

2.Як найскоріше, не чекаючи підвищення температури повітря до критичної позначки у +18 градусів, вивезти з розвантажувального двору склобій. Це можливо, але для цього треба визначити відповідальних та виділити кошти.

3.Знезаразити отруєний ґрунт та воду, як на місці звалища, так і в межах житлового масиву.

4.Правоохоронні органи мають відкрити кримінальні справи і знайти винних. Такі речі не повинні повторитися!

«27 лютого ми викликали на територію, забруднену склобоєм, правоохоронців для того, щоб зафіксувати факт злочину. Тепер чекаємо на розвиток процесу», - коментує Дмитро Лаптєв.

За словами юриста Ірини Мягкової, покарання за такі злочини у нашій державі – від значної суми штрафу, до 2 років позбавлення волі. Утім, знаючи нюанси судової системи, й те, як вона працює, реального покарання добитися буде дуже важко.

«Ми вже написали звернення до всіх дотичних інстанцій, міської та районної у Полтавському районі рад. Треба буде – звернемося до Верховної Ради та Кабміну», - каже Ірина Мягкова.

Журналісти нашого видання продовжують стежити за ситуацією.

Ольга Мороховська