Ще на початку року ухвалений Верховною Радою законопроект № 7277 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" викликав бурхливе обговорення.
І все тому, що документ дозволив карати боржників, які понад півроку не платять аліменти. Окрім всього іншого, злісному неплатнику аліментів заборонять водити автомобіль або інший транспорт протягом шести місяців.
«Не платить аліменти – нічого їздити за кермом. Шість місяців – примусове виконання рішення суду. Державний виконавець відправляє в поліцію відповідну постанову і припиняє дію водійських прав",- пояснив міністр юстиції України Павло Петренко.
Логіка нового покарання для безвідповідальних батьків очевидна: станом на сьогодні проблемна системна несплата аліментів стосується бл. 600 тисяч дітей.
Утім, з закону є винятки: водити боржнику не заборонять, якщо той заробляє на життя водінням, або використовує транспорт через інвалідність, утримує особу з І, ІІ групою інвалідності або дитину з інвалідністю.
«Якщо горе-батько військовослужбовець, підприємець, таксист – тобто за специфікою своєї професії він зобов’язаний мати право на керування транспортними засобами, то до нього не застосовується така санкція. Бо ж зрозуміло: тебе позбавлять заробітку й ти не зможеш погасити борг», - аргументує П. Петренко.
Щоб ефективно втілити цей законопроект у Регіональному сервісному центрі МВС в Полтавській області пішли ще далі: домовилися про співпрацю між підрозділами Державної виконавчої служби, Національної поліції та сервісними центрами МВС.
Що це значить на практиці?
Представники місцевих органів виконавчої влади відверто зізналися: не можуть на 100% ефективно знайти всіх неплатників і примусово стягнути з них заборговані власним дітям кошти. Ще складніше вирішується питання із накладенням арешту на транспортні засоби боржників. Реально допомогти (як на практиці, так і в інформуванні) можуть нацполіція та сервісні центри МВС.
«Для нас це важливий напрямок роботи — дієва співпраця, що дозволить скоротити час міжвідомчого інформаційного обміну на рівні області», — наголосив начальник Регіонального сервісного центру МВС в Полтавській області Віталій Бондаренко.
Заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань ДВС – начальник УДВС ГТУЮ в Полтавській області Віталій Коноз зазначив: «Ми ставимо у пріоритет зручний для всіх державних органів та ефективний алгоритм обмеження боржників зі сплати аліментів у праві керувати транспортними засобами».
Окрім того, на нараді порушили питання спрощення механізму отримання інформації щодо наявності у боржників майна, зокрема транспортних засобів.
Результат: 26 березня та 2 квітня на базі територіального сервісного центру МВС № 5341 будуть проведені занять для працівників територіальних підрозділів Державної виконавчої служби області на тему «Робота з Єдиним державним реєстром МВС».
Ольга Мороховська, за матеріалами прес-служби РСЦ МВС в Полтавській області