Дівчина заходить до агентства з працевлаштування. Її звуть Леся Тимченко і вона хоче знайти роботу у Польщі.
"У нас немає перспектив. Тому я хотіла б поїхати до іншої країни. Вивчити мову, можливо. Грошей заробити, – розповідає Леся Тимченко. – Ой, я хочу машину. Дуже хочу, але хочу заробити на неї сама".
Таких, як Леся, в Україні та в Полтаві більшає. В агентстві, до якого звернулася дівчина, говорять: кількість клієнтів виросла удвічі.
"Це жінки, чоловіки середнього віку, сімейні пари, молоді люди, починаючи від 22-х років", – говорить Микола Теслюк, директор агентства.
Основні професії, на які беруть українців, – це різноробочі на заводах та фабриках. Люди обирають роботу за принципом найбільшої зарплати.
"Якщо у Польщі у середньому заробітна плата – це 600-700 доларів, то Чехія надає можливість заробляти до 1000 доларів", – говорить Олена Ковальчук, яка працевлаштовує людей в агентстві.
Наразі лише в Польщі працює приблизно 1,5 млн українців. Фахівець-економіст бачить у цьому загрозу економіці України.
"Соцдослідження свідчать про те, що більше третини населення України все-таки мають намір мігрувати з України. Звичайно, такий відтік негативно вплине на подальші процеси в сфері виробництва і споживання", – говорить Тетяна Непокупна, кандидат економічних наук.
Їдуть переважно через те, що не можуть забезпечити нормальне життя в Україні. І дехто повертатися не збирається.
"Треба так все створити, щоб зарплатня відповідала вартості продуктів. Тільки тоді можна повертатися. Щоб один раз на рік з'їздити на море і спокійно назбирати грошей на автомобіль", – впевнено заявляє Володимир, водій, який працює в Європі.
Але навіть такі темпи трудової міграції можуть бути корисними. За умови, що мігранти – повертатимуться.
"Є позитивні моменти щодо обміну ідеями: запозичувати якісь вміння, правила взаємодії", – пояснює Кіра Седих, доктор психологічних наук. –Трудова міграція – це процес, що зараз характерний не тільки для України, а і для усього світу. А Україна, як частина Європи й світу, не може бути ізольованою від цих процесів".
І деякі полтавці таки вбачають своє майбутнє все ж таки в Україні, але – коли тут нормалізується ситуація.
"Ми налаштовані так, що навіть якщо ми туди і поїдемо, то повернемося сюди і будемо піднімати свою країну", – вважає Георгій, фахівець обласного молодіжного центру праці.
"Мені здається, краще залишитися в Україні, тому що Україна дуже потребує висококласних спеціалістів. Треба розвивати те, що ми маємо",– говорить школярка Дар'я.
А поки що чимало її однолітків задивляються на оголошення про роботу за кордоном. А в агенцій з працевлаштування стабільно більшає клієнтів.