У 2017 році правоохоронці ловили хабарників " на будь-який смак". Хабарі брали (давали) і поліцейські, і лікарі, і депутати та посадовці всіх рівнів, і навіть працівники університету.
Ціна поліцейського "дашка"
9 серпня слідчі прокуратури Полтавщини спільно зі співробітниками відділу швидкого реагування Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції України та Управління внутрішньої безпеки в Полтавській області під час отримання хабара затримали начальника відділення поліції №2Полтавського відділу поліції та його заступника . Як повідомив начальник управління прокуратури Полтавської області Ігор Поночовний, правоохоронці налагодили схему систематичного отримання грошів від підприємців, які здійснювали торгівлю на території Подільського району Полтави. Суми щомісячних хабарів складали від 200 до 2000 гривень з кожного підприємця, залежно від виду товарів, що реалізовувався. У випадку несплати правоохоронці погрожували підприємцям притягнути їх до адміністративної відповідальності та знищити товар. Попередньо слідчі задокументували два факти отримання поліцейськими неправомірної вигоди на суму 3000 та 2000 гривень. У подальшому, після отримання керівниками відділення поліції ще 4000 гривень, їх затримали за ст. 208 КПК України.
Хабар за рецептом
26 травня до Полтавського управління Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції України надійшов рапорт від правоохоронців Полтавщини про спробу дати їм хабара. Так, 31-річний капітан поліції розповів, що до нього звернувся керівник фармацевтичного підприємства і запропонував 260 тисяч гривень за сприяння в продовженні ліцензії на діяльність мережі аптек. За матеріалами УВБ військової прокуратури Полтавського гарнізону відкрили кримінальне провадження за ч. 3 ст. 369 (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) ККУ. 26 червня Спеціалізована антикорупційна прокуратура затвердила обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням депутата Полтавської облради, керівника КП "Полтавафарм" Валерія Прядка в наданні хабара за попередньою змовою групою осіб. Слідчі встановили, що хабар посадовець давав службовим особам Управління протидії наркозлочинності ГУ Нацполіції Полтавщини за прискорення процедури обстеження приміщень аптек на відповідність вимогам для здійснення реалізації та зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
Коли справи - дрова
11 жовтня слідчі прокуратури Полтавщини спільно зі співробітниками спецпідрозділу УСБ та Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції України спіймали під час одержання хабара начальника, заступника та начальника сектору одного з відділів поліції Головного управління Нацполіції Полтавщини. З початку серпня цього року до одного з господарських товариств Лубенського району почали неодноразово приїжджати працівники поліції та перешкоджати здійсненню господарської діяльності, блокуючи техніку, зупиняючи порубку дерев, унеможливлюючи постачання клієнтам обробленої деревини тощо. Згодом з'ясували, що поліцейські вимагали у директора дати їм обробленої деревини на суму майже 40 тис. грн. для подальшої "співпраці" та уникнення "конфліктів". Після виконання вимоги, копи попросили ще перерахувати 20 тис. грн. на банківський рахунок. Та і цього їм виявилось замало - далі поліцейські попросили передати їм деревини твердої породи на суму у майже 12 тис. грн. Після передачі першої партії деревини правоохоронці були затримані "на гарячому" в порядку ст. 208 КПК України. Їм повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 368 КК України (одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням).
Земля - людям. Список людей додається...
Працівники Управління захисту економіки в Полтавській області Нацполіції спільно з обласною прокуратурою викрили незаконні оборудки з землею на Полтавщині. Оперативники обласного управління захисту економіки встановили, що депутат сільської ради , який є членом земельної комісії, вимагає 150 тис. грн хабара від підприємця за виділення земельної ділянки площею понад 3 га у власність для будівництва котеджного містечка. Хабарника затримано під час отримання частини коштів у сумі 100 тисяч гривень. Правоохоронці встановили, що частину цих грошей повинен був отримати голова сільської ради та депутати, які голосували на сесії за виділення землі підприємцю. У підозрюваних відбулися обшуки та слідчі дії, було відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України.
Скільки коштує сліпота Феміди
31 серпня детективи Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів САП та за оперативного супроводу Управління СБУ Полтавщини впіймали на хабарі суддю Ленінського райсуду Полтави. Суддю затримали "на гарячому", він саме брав хабар від представника позивача у цивільній справі. Гроші просив за винесення рішення в інтересах позивача, який вимагав стягнути заборгованість у сумі 100 тис. грн. Злочин кваліфікували за ч. 3 ст. 368 ("Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службової особи") Кримінального кодексу України.
Хабарник з облдержадміністрації
15 червня працівники прокуратури Полтавщини, СБУ, Управління захисту економіки в області та поліцейські спільними зусиллями впіймали на хабарі посадовця Полтавської ОДА. Начальник одного з управлінь намагався одержати від приватного підприємця 52 тис. грн за сприяння в наданні тимчасового дозволу на здійснення пасажирських перевезень. Затримали держслужбовця після того, як він взяв перші два транші на загальну суму 24 тис. грн. Гроші були перераховані на банківський рахунок підставної особи. Дії хабарника кваліфіковані за ч. 3 ст. 368 КК України (одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди, за вчинення в інтересах третьої особи дій з використанням наданого службового становища).
Кінець лісової пісні
Посадовці не тільки самі залюбки беруть хабарі, а й не проти "порішати" власні справи за допомогою незаконної винагороди. Так на Полтавщині за спробу підкупу працівника поліції затримано депутата Великобагачанської райради. На початку липня цього року працівниками Великобагачанського відділу поліції було затримано та вилучено вантажний автомобіль з деревом сосни, незаконно вирубаним у місцевому лісництві. Також встановлено, що до крадіжки деревини причетний 44-річний мешканець району, який перебуває на посаді лісничого цього господарства та являється депутатом районної ради. Тож відносно фігуранта слідчі поліції розпочали кримінальне провадження за ч.2 ст.185 (Крадіжка) Кримінального кодексу України. Однак депутат вирішив, що це питання можна владнати за допомогою грошей, а разом і здобути прихильність правоохоронців у своїх "темних" справах. З цією метою він вийшов на зв'язок з начальником зазначеного відділу поліції і запропонував йому 3 тис. доларів США в обмін на закриття кримінального провадження, повернення машини з сировиною та подальшу лояльність зі сторони місцевої поліції. Але про таку пропозицію 39-річний підполковник поліції повідомив рапортом керівництво та Полтавське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. За матеріалами УДВБ слідчими військової прокуратури Полтавського гарнізону за викритим фактом було розпочато кримінальне провадження за ч.3 ст.369 (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) КК України. Депутата-лісника затримали працівники внутрішньої безпеки Національної поліції, оперативних підрозділів ГУНП у Полтавській області та слідчі військової прокуратури, відразу після передачі ним частини хабара – 52 тисяч гривень - начальникові Великобагачанського відділу поліції.
На закінчення варто відзначити і неприємну деталь: майже всі випадки хабарництва на Полтавщині мають одну спільну рису - практично ніхто з фігурантів не поніс серйозного покарання. Суди обмежуються штрафами, досить незначними як для таких справ.