На Полтавщині начальника відділу освіти звинуватили в розтраті майна, але суд її виправдав

Глобинський районний суд Полтавської області виніс вирок начальнику відділу освіти, сім'ї та молоді Глобинської райдержадміністрації, яку підозрювали в тому, що будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, вчинила розтрату чужого майна шляхом зловживання своїм посадовим становищем.

Як стало відомо з Єдиного реєстру судових рішень, між відділом освіти сім'ї та молоді Глобинської РДА та TOB «Енглєр» було укладено договори поставки лабораторно-демонстраційного обладнання, згідно яких TOB «Енглєр» взяло на себе зобов'язання у строк до 31.12.2013 поставити товари, визначені у специфікації до договору, а відділ освіти - прийняти та оплатити такі товари. 
Загалом, відділ освіти, сім'ї та молоді Глобинської РДА на підставі платіжних доручень перерахував понад 49 тисяч гривень TOB «Енглєр». При цьому проведена інвентаризація інших необоротних матеріалів та активів відділу освіти, сім'ї та молоді Глобинської РДА встановила нестачу на загальну суму 49 тис. 213,56 грн.

Головний бухгалтер відділу освіти, яка обіймала цю посаду у 2013 році у суді пояснила, що з області надійшов лист про те, що будуть виділені кошти для закупівлі кабінетів для шкіл. Хто здійснював пошук контрагентів їй невідомо. Від ТОВ «Енглєр», як постачальника, було отримано три договори на поставку товару, три накладні та рахунки. Далі бухгалтер-касир сформувала фінансове зобов’язання та віднесла його в казначейство для реєстрації. Після реєстрації, через відсутність коштів на оплату, перед ТОВ «Енглєр» значилася тривалий час кредиторська заборгованість. Оплата по договорах була здійснена лише восени 2014 року. Тоді ж під час інвентаризації виявили, що товар по накладних «Енглєра» фактично не був поставлений, хоча в бухгалтерській програмі значився у підзвіті трьох директорів шкіл.

Директори трьох шкіл району, які мали отримати це обладнання, засвідчили в суді, що нічого не отримували, проте з’ясували, що на балансі в них воно числиться.

Допитана в судовому засіданні обвинувачена вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України не визнала, заперечувала розтрату нею бюджетних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем та наявність умислу на це. Вказувала, що звільнилася з посади за власним бажанням у березні 2014 року, а кошти за не отриманий товар були перераховані, коли вона вже не працювала у відділі освіти.

Крім того, підсудна пояснила, що в кінці 2013 року обласною радою були виділені кошти під програму оснащення навчальних кабінетів. До неї особисто приїхала жінка - представник ТОВ «Енглєр» по питанню поставки обладнання для кабінетів фізики та математики. Вони все погодили. Пізніше по факсу від названого товариства прийшли три договори, три накладні. Договори вона підписала особисто. А в документах про отримання товару свій підпис не ставила, так як не була матеріально-відповідальною особою. Вона вважає, що в бухгалтерії знали, що товар не був поставлений.

Суд врахував той факт, що на момент перерахунку коштів, підсудна вже не обіймала посаду начальника відділу РДА, а отже, бути винною у вказаному кримінальному правопорушенні, і визнав її невинуватою.

При цьому в тексті вироку йдеться, що прокурор не позбавлений можливості внесення до ЄРДР відомостей про встановлені обставини, які можуть мати склад іншого правопорушення.