У Глобинській ОТГ водонапірні вежі замінять «Каскади»

Скоро на території Глобинської об’єднаної територіальної громади не залишиться водонапірних веж. Вже на чотирьох водозаборах ОТГ з’явилися станції автоматичного керування перетворювача частоти.

Водонапірна вежа в Глобиному, яка вже виведена з експлуатації.

Автоматичний перетворювач частоти «Каскад» працює на водозаборі «Центр» у Глобиному вже три місяці. Комунальники стверджують - за цей час встиг зарекомендувати себе тільки з гарного боку. Все почалося з того, що 35-метрова вежа вийшла з ладу, у куполі з’явилися серйозні протічки, які почали становити загрозливу аварійну ситуацію. Вирішити її без залучення значних фінансових вкладень було неможливо. На той час в ОТГ була прийнята програма реформування ЖКГ, однієї з напрямків якої стало запровадження станцій автоматичного керування глибинними артезіанськими насосами.

Замість того, щоб ремонтувати вежу, вирішили встановити сучасну систему автоматичного керування. Виробник обладнання – датська фірма Danfoss, вартість – 200 тисяч гривень. Але розрахунки показали, що це навіть дешевше, ніж проводити реконструкційні роботи на вежі.

«Станція являє собою сучасний комп’ютер, який задає імпульс артезіанськму глибинному насосу, що знаходиться під землею на глибині 100 метрів. В залежності від витрат води він або збільшує або зменшує кількість обертів ротора та підтримує стабільний тиск в системі водопостачання», - розповідає про принцип роботи заступник глобинського міського голови Олександр Артюшенко.

За його словами, вода з-під землі добувається фактично стерильна. У глобинській місцевості є тільки 2 показника, за якими вона не відповідає діючим нормативам. Це рівень заліза, доволі спірний показник, і жорсткість води. Все інше забруденення води здійснюється у водонапірних вежах та водопроводах. Останні в ОТГ поступово ремонтують, а вежі також починають виводити з експлуатації.

Єдиний недолік системи – залежність від енергопостачання. Але у Глобино стверджують, що робота обленерго достатньо стабільна, тому водопостачання працює без перебоїв. Серед плюсів відзначають також здатність до економії. За рахунок того, що насос не крутиться з однією швидкістю постійно, а час від часу зменшує її в період зниження навантаження, економія від запровадження проекту становить близько 8 тисяч гривень щомісяця. Загальний термін окупності – два роки.

«Цей насос при роботі на повну потужність бере близько 45-50 ампер, нині він працює в режимі підтримання тиску і бере 22 ампери, - говорить начальник ККП м Глобине Володимир Карабут.

Усі ці заходи дають можливість не переглядати тарифи для населення на воду. Останній раз вони переглядалися у 2014 році. Нині вартість кубометра води продовжує залишатися на найнижчому рівні в області і становить 6,68 грн.

Даний модуль обладнаний також GPS-передавачем. Система здатна управлятися у віддаленому режимі. Всі дані пристрою виводяться на спеціальний сервер, а партнери із міста Кропивницького мають можливість контролювати параметри, не виїжджаючи на місце.

З часом планують поставити ще близько 10 таких систем на території всієї ОТГ, вони будуть вводитися в єдину локальну мережу. При надходженні сигналу на сервер диспетчер, не виїжджаючи на місце та не чекаючи скарг громадян, буде бачити аварію за рахунок зміни показників та давати команду аварійній бригаді.