3 травня – Всесвітній день свободи преси . Американська громадська організація Freedom House опублікувала щорічну доповідь про свободу преси – один з найавторитетніших звітів про стан преси в світі.
На думку укладачів, стан свободи преси в світі сягнув рекордно низького рівня за останні 13 років.
Вільною визнана преса лише в 19 зі 147 досліджених країн.
У 62 країнах, серед яких і Україна, преса визнана частково вільною, ще в 66 – невільною.
Cьогоднішня дата відзначається з ініціативи Генеральної конференції ЮНЕСКО за підтримки Генеральної Асамблеєї ООН. Саме 3 травня 1991 року в столиці Намібії була підписана «Віндхукська декларація», у якій містився заклик до урядів держав усього світу забезпечити свободу преси та її демократичний характер.
При оцінці свободи преси використовуються 100 критеріїв в трьох основних категоріях: правовій, економічній та політичній. Чим більше балів набирає країна у кожній із категорій, тим менш вільними вважаються її ЗМІ.
На думку укладачів, стан свободи преси в світі сягнув рекордно низького рівня за останні 13 років.
Серед країн, де стан свободи преси погіршився найсильніше в порівнянні з 2015 роком – Польща, Туреччина, Угорщина і Сербія.
Україна набрала 53 бали.
В доповіді наголошується негативний вплив прокремлівських ЗМІ на стан свободи преси в Україні. До того ж, Крим, який на сьогодні перебуває під російською окупацією, набрав критичні 94 бали зі 100 можливих.