Сьогодні - страстна п'ятниця

Цього року на 13 квітня припадає Страсна п’ятниця — християни присвячують цей день згадці про страждання, смерть Ісуса Христа на хресті, зняття Його з хреста та похованню.

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви; а це звичайно бувало біля 2-ї години пополудні. Обід у Страсну п'ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Ні шити, ні прясти в Страсну п'ятницю не можна. Великий гріх рубати дрова або що-небудь тесати сокирою. За народним віруванням, також у Страсну п'ятницю не можна співати — гріх.

За церковним календарем сьогодні вшановують священомученника Іпатія, преподобного Іпатія – цілителя Печерського (у народі Іпатій вшановується як помічник при безплідді), святителя.

Наші пращури продовжували спостерігати за перелітними птахами і робити висновки про майбутню погоду. Якщо перелітні птахи хохляться, то хорошої погоди не чекай; після прильоту довго не щебечуть — на холод; раптово замовкли — до грози.

Іменинниками 13 квітня є Веніамін, Інокентій, Ганна, Іпатій13 квітня 1928 року в Києві відбулась прем'єра фільму Олександра Довженка «Звенигора». Сценарій до нього написали Майк Йогансен і знаменитий український генерал Юрій Тютюнник (у титрак Ю.Юртик), який за 6 років до того потрапив в полон червоним і залишився в Україні. Сюжет фільму охоплює період від козацтва до закінчення українських визвольних змагань 1917-1921 рр. За цю картину О.Довженко був «таврований» клеймом «буржуазний націоналіст», незважаючи на карикатурне зображення української еміграції та закінчення у дусі соцреалізму.

13 квітня 1990 року Радянський Союз офіційно визнав свою відповідальність за убивство в Катинському лісі (1940) кількох тисяч польських офіцерів (злочин, в якому раніше СРСР звинувачував нацистів). Щоправда, у нинішньому керівництві Росії з яскравим чекістським минулим про це не згадують, а кремлівський глашатай Ю.Мухін видав опус, в якому повернувся до сталінських штампів - у вбивстві поляків винні нацисти.13 квітня відзначають Всесвітній день рок-н-ролу (свято відзначається 13 квітня, хоча історична подія, що була основою для свята, сталася днем раніше: 12 квітня 1954 року Білл Хейлі записав сінгл «Rock Around The Clock», який став знаковим у новому музичному напрямку. Ця музика швидко подолала кордони США та поширилась країнами та континентами, кинувши виклик суспільству та традиціям).В СРСР вільно слухати і виконувати рок-н-рол стало можливим під час перебудови.