Валерій Головко з профільним міністром обговорить питання соціального захисту мешканців Полтавщини

Пільгові перевезення пасажирів, діяльність центру нарахування соціальних виплат та вдосконалення системи субсидій стануть головними питаннями для голови Полтавської ОДА на зустрічі з Міністром соціальної політики.

Два дні — 23 та 24 червня — голова Полтавської ОДА Валерій Головко перебуває з робочим відрядженням у столиці. Серед запланованих зустрічей у Кабміні в очільника Полтавщини сьогодні передбачено спілкування з новим Міністром соціальної політики України Андрієм Ревою.

Як прокоментував перед від’їздом Валерій Головко, він має намір обговорити з міністром три питання: пільгового перевезення у громадському транспорті, озвучити пропозиції Полтавщини щодо вдосконалення механізму субсидій та проблеми центру нарахування соціальних виплат.

Останній у Полтавській області діє з 1977 року (загалом таких центрів по Україні працює всього лише 11). У його функції входить нарахування та виплата всіх державних соціальних допомог та тих допомог, що нараховуються і виплачуються коштом місцевих бюджетів, зокрема, і в рамках обласної Комплексної програми.

— Щомісяця через цей центр 300 тисяч мешканців області отримують соціальні виплати і 24 тисячі — за обласними програмами, — наголосив Валерій Головко. — Це ефективна соціальна установа, бо є переваги у централізованому порядку виплати всіх державних соціальних допомог.

Однак, за словами голови ОДА, у зв’язку з новим законом про державну службу не врегульовано питання щодо надання статусу державних службовців працівникам центру:

— І щодо існування центру також виникають питання у зв’язку зі зміною законодавства. Тому говоритимемо з міністром про необхідність централізованого порядку нарахування і виплати допомог. Це дуже важливо, тим паче в рамках реформування місцевого самоврядування, щоб зберегти і надалі вдосконалювати механізм нарахування і виплати допомоги, зменшувати терміну нарахування, збільшити контроль за термінами виплати і отримання коштів мешканцями області, які потребують підтримки.

Що ж стосується субсидій, то на сьогодні у Полтавській області їх отримують 340 тисяч родин. Середній розмір субсидії — 1500 гривень. Наразі розмір тарифів на комунальні послуги постійно переглядається (з 1 травня, з 1 липня, з 1 серпня). Водночас працівникам органів соціального захисту необхідно вчасно доставити повідомлення жителям області, аби ті знали, які суму нараховує і сплачує держава, а яку потрібно оплатити їм як обов’язкову частку. Тільки за півроку потрібно доставити 700 тисяч таких повідомлень.

— Було прийнято постанову Кабміну, згідно з якою повідомлення для отримувачів субсидій можна відправити через Укрпошту, — зауважив Валерій Головко. — Проте на сьогодні відсутній механізм фінансування. Тому внесемо пропозиції щодо прискорення його розробки, щоб забезпечити своєчасну доставку повідомлень.

Актуальною залишається й пропозиція Полтавщини щодо використання зекономлених коштів від субсидії, які залишаються на персональних рахунках отримувачів. Їх полтавці пропонують не повертати, а використовувати на заходи із енергозбереження.

Як прокоментувала директор Департаменту праці та соціального захисту населення Людмила Корнієнко, нині ці кошти повертаються до державного бюджету. На рахунках отримувачів субсидій залишаються лише суми в еквіваленті вартості 150 кіловат-годин електроенергії та 100 кубометрів газу. Натомість (за умови розробки відповідного механізму) ці кошти цілком можна було використати на заміну вікон та дверей, купівлю сучасних котлів, утеплення будівель отримувачів субсидій тощо.

Третє питання, яке голова ОДА обговорить з Міністром соціальної політики, стосується пільгового перевезення пасажирів у громадському транспорті.

— На сьогодні діють 9 законів, які надають право на безкоштовний проїзд. На Полтавщині цими пільгами користуються 450 тисяч мешканців. Торік ми отримали з державного бюджету майже 45 мільйонів гривень субвенції на відшкодування пільгового проїзду по всіх містах і районах області. Цього року кошти в державному бюджеті не закладені. Маємо декілька пропозицій до Уряду, щоб нарешті вирішити це питання на законодавчому рівні і зняти соціальну напругу. Зокрема, озвучу й пропозиції громадських організацій АТОвців, — резюмував Валерій Головко.

Прес-служба Полтавської ОДА