Полтавський Кабул висидів трьох страусенят

Птах не залишає потомство і сторожко слідкує за відвідувачами.

У страуса Кабула, що живе в Полтавському еколого-натуралістичному центрі, 3 травня на світ з'явилося троє страусенят.

«Якщо чесно, то з 9 яєць, які висиджував Кабул, я рада була б і одному страусенятку, - розповідає Марія Валюх, працівник Центру. – А тут аж троє. Коли я зайшла до його будиночку і побачила, як з-за хвоста Кабула з’явилася маленька допитлива голова, то була просто шокована».

Марія розповідає, що полтавський ему висиджував яйця 52 доби. Протягом цього терміну він майже нічого не їв і не вставав з яєць. Птах заздалегідь готувався до цієї відповідальної місії – накопичував підшкірний жир, який і допоміг йому висидіти пташенят.

«Раніше птахів Ему відносили до страусоподібних, - говорить Марія. – Але  у 1980-х роках класифікацію переглянули. Тепер ему – це плоскогрудий нелітаючий птах родини казуароподібних. Це один з найбільших птахів, другий по величині після Африканського страуса. Але, на відміну від страусів, ему дуже розумні. Якщо страус, наприклад, засуне голову в грати на клітці, то йому не вистачить кмітливості витягнути її самостійно назад. Буде битися, аж поки голову не розіб’є. Ему – птах на порядок розумніший. Якось заходжу до нього перевірити чи не з’явилися страусенята. Кажу йому: «Ну що там у тебе?». А він, мабуть, злякався, що я відберу яйця і почав обережно їх притрушувати травою – ховав від мене».

 

Зараз прудкі страусенята гасають вольєром без упину, а Кабул не полишає їх ні на хвилину. Лише хрокає, коли забагато людей – показує, що пташенята під його особистою охороною. Навіть коли до нього зайшла мати бійця, який привіз Кабула в Полтаву, птах, почувши шелест пакету в руках, стрімко кинувся на неї.

«Страусенята не вгамовуються, бігають, як навіжені, - сміється Марія. – Нещодавно загнала Кабула в будиночок, зачинила. Думаю, зараз швиденько половлю пташенят і теж зачиню, щоб прибратися у вольєрі. Та куди там, за ними не вженешся. Півдня гардасали – і хоч би що».

Марія скаржиться, що відвідувачі намагаються підгодовувати тварин, не зважаючи на застережні написи на клітках та вольєрах. Сьогодні хтось кинув шматок паски. Певно намагався обернути Кабула у християнство.

«Люди думають, що ми їх голодом моримо, - каже Марія. – Але у них їжі вдосталь. А от хліба, який часто кидають відвідувачі через сітку, їм не можна істи. У них поки що не сформований шлунок. Зараз страусенята їдять те, що і звичайні кури – траву, зерно, комбікорм. Напуваємо їх або сироваткою, або вітамінізованою водою. Їдять, як не знаю хто. Постійно і з апетитом. Ми окремо насипаємо їжу для тата і для діток. Але тато «підгрібає» і те, і інше».

За словами Марії Валюх, пташенята до зими наберуть достатню вагу, щоб пережити холодну пору року в надвірному будиночку. А за пару років вони вже можуть давати потомство.