Володимир В’ятрович: «В Комсомольська – смішна й дитяча впертість»

Питання декомунізації є одним з най обговорюваних  в ЗМІ та соціальних мережах. Наразі найбільш проблемним на Полтавщині є перейменування міста Комсомольськ  Кременчуцького району.

Влада міста всіляко намагається обійти Закон про засудження тоталітарного та нацистського режимів. Як варіант, було запропоновано залишити назву міста незмінною, при цьому змінивши трактування - КОлектив Молодих СОціально МОтивованих Людей Справжніх Козаків.

Натомість Український інститут національної пам’яті запропонував історичну назву – Горішні Плавні. Такий варіант містянам не сподобався. Нараз триває протистояння.

Пропонуємо вашій увазі уривок з інтерв’ю Володимира В’ятровича, яке він дав виданню «Новинарня».

- Якщо говорити про найбільш непоступливі міста. Комсомольск Полтавської області. Місцева громада вимагає залишити нинішню назву, але розшифрувати її як «КОлектив Молодих СОціально МОтивованих Людей Справжніх Козаків». Який компроміс може бути в цій суперечці?

– Я зустрічався з міським головою, паном Биковим, і казав, що УІНП готовий прийняти будь-яку нову назву, яку запропонує місцева громада. Ми готові на будь-які компроміси щодо перейменування. Єдина умова – назва Комсомольськ залишитися не може.

Більш як місяць тому пан Биков був у Києві, завітав до мене й погодився з цією пропозицією. Сказав, що в місті проведуть громадські слухання і запропонують якусь іншу [некомуністичну] назву для Комсомольська. Минуло кілька тижнів, я відвідав Полтаву, де відбувалося засідання обласної держадміністрації щодо перейменувань у Полтаві. Там був пан Биков, який раптом знову заявив, що «ми порадилися, і громада вирішила, що ми не будемо перейменовувати, а проведемо місцевий референдум і звернемося до Верховної Ради із заявою, що наше місто не підлягає декомунізації».

Це дуже смішна, дитяча позиція, яка не має нічого спільного з позицією відповідального політика, котрий повинен дотримуватися закону та вчити інших громадян поважати закон.

- Тобто наразі дискусія так і застигла на точці Горішні Плавні проти Комсомольська?

– Так, позиція нашого Інституту – Горішні Плавні. Це назва козацького поселення, яке існувало на території нинішнього міста. Це один із тих випадків, коли ми брали за основу історичні топоніми, гідроніми, інші факти, пов’язані з історією цією місцевості, і таким чином пропонували.

Але не можна казати – «або Горішні Плавні, або Комсомольск». Адже назва «Комсомольск» ніяк не може залишитися з огляду на вимоги закону.

Читайте також: Декомунізація по-полтавськи: соціально-мотивовані козаки і перейменування вулиці на честь магазину