Народна прикмета часів Януковича - якщо почали говорити про енергозбереження, то це значить, що Київ не може в черговий раз домовитися з Москвою щодо зменшення ціни на газ.
Полтавщина - одна з областей України, яка видобуває власний газ. Причому, згідно з офіційними даними, газу для внутрішнього споживання вистачає з лишком, навіть для сталеливарного виробництва у Кременчузі.
Тем же не менше задача економії енергії і теплопостачання стоїть перед Полтавщиною гостро, як і перед іншими областями України. З цього питання обласна рада, яку весь час смикає Київ, вирішила заручитися підтримкою громадськості.
Щоб випрацювати всім зрозумілий підхід до енергозбереження, в Полтавській облдержадміністрації відбулося засідання громадської ради при облдержадміністрації за участю заступника голови Полтавської ОДА Бориса Голушка, управлінь освіти і ЖКГ облдержадміністрації, обласної ради, громадських організацій і журналістів.
У нинішньої влади стало традицією всі негаразди в економіці "вішати" на попередню владу, зокрема на екс-прем'єр-міністра, а віднедавна найбільш знаменитого українського ув'язненого Юлію Тимошенко. Передбачаючи те, що засідання громадської ради перетвориться на міні "Печерський суд", на засідання прийшли народний депутат України (фракція БЮТ) Вадим Петренко і депутат обласної ради Дмитро Христов - колишній і теперешній очільники обласної "Батьківщини". І такі спроби були, але голові громадської ради Володимиру Голубу вдалося не перетворити засідання в ще одне судилище. Врешті, засідання зібралося не для того.
Наприклад, на засіданні підняли питання про негативний вплив на інтереси територіальної громади підвищення цін на російський газ внаслідок підписання попереднім урядом газових контрактів 2009 року. Як ілюстрацію до сказаного, обласне фінансове управління навело дані, що з 2008 року додаткові витрати бюджетних установ області на оплату природного газу та електричної енергії зросли на 270 млн.грн. Стовідсоткова оплата енергоносіїв у таких галузях як освіта і охорона здоров’я в останні роки забезпечувалася за рахунок скорочення видатків на енергозберігаючі заходи.
Але тут постав контраргумент - Україна добуває 8 млрд. кубометрів газу, а бюджетні організації і населення витрачають сумарно більше 2 млрд. кубометрів. Тобто, ні про який вплив російського газу на стан справ у бюджетних закладах говорити нічого.
Але це в ідеалі. Насправді бюджетники Полтавщини - області, яка видобуває газ, чомусь користуються імпортним газом. Куди йде полтавський газ, не оприлюднюється. Хоча відомо, що головним видобувачем і розпорядником АТ "Полтавагаз" керує народний депутат від ПР Олексій Лелюк. Як і основним фінансовим важелем у газових справах є "Укргазбанк", який пов'язують з відомим регіоналом, львівським екс-губернатором Михайлом Горбалем.
На закиди опозиції, що дешевий український газ під виглядом російського (а як перевіриш?) продається за світовими цінами у Західну Європу, в той час українським споживачам надходить дорогий російський газ. І всі ми є заручниками від примх російського "Газпрому" - захоче, перекриє кран і все...
Під час обговорення питання порядку денного членами ради та запрошеними було висловлено пропозиції, спрямовані на зменшення обсягів споживання газу у бюджетній сфері та житлово-комунальному господарстві. Ці пропозиції мають бути найближчим часом розглянуті на експертній раді. Наприклад, утеплювати будинки, як це вже робить Білорусь. проте чомусь ніхто не висловився за те, щоб отпускати споживачам дешевий полтавський і харківський газ.
За результатами засідання Громадською радою було прийнято наступну резолюцію:1.Підтримати дії Президента України та Уряду, спрямовані на встановлення для України справедливої ціни на природний газ, що постачається з Росії.2. Звернути увагу Кабінету Міністрів України на відсутність протягом 2010-2011 років реальної державної підтримки у фінансуванні та співфінансуванні енергоефективних проектів у бюджетній сфері області, у першу чергу – щодо переведення котелень бюджетних установ на альтернативні види палива та термічної модернізації (утеплення) будівель бюджетних закладів.3. Направити до Кабінету Міністрів України резолюцію засідання Громадської ради при обласній державній адміністрації.
Щоправда, як зауважив після один з учасників засідання громадської ради, що і Азаров і Міллер (глава "Газпрому") навряд чи будуть користуватися у своїх діях резолюціями полтавської громадськості.