Інспекція завершилася двома зареєстрованими заявами про підкуп виборців з боку кандидатів на посаду міського голови Полтави Олександра Мамая та Андрія Матковського.
Все розпочиналося достатньо буденно – звичайна прес-конференція правоохоронців та представників громадської мережі ОПОРА щодо дотримання законодавства під час виборчого процесу. Щоправда, правоохоронці намагалися уникати конкретики у питаннях та сказали, що їм не вистачає свідчень та доказів, щоб довести вину кандидатів. Тоді все й почалося. Заступник голови УМВС в Полтавській області Руслан Бірюков запропонував журналістам разом з оперативною групою відвідати всі відомі журналістам точки підкупу виборців. Таке запрошення відхиляти було гріх.
Правда, оперативна група прибула не зовсім оперативно – виїхати до штабу партії «Совість України», де міський голова Олександр Мамай роздає виборцям цукор змогли лише за 45 хвилин після того, як домовилися.
Біля штабу «Совісті України», який знаходиться за адресою Майдан Незалежності 1-б, перебуло близько 50 громадян. Здебільшого похилого віку. Правда, двері їм не відчиняли. Як тільки побачили камери та правоохоронців всі двері зачинили. Хоча за годину все ж роздача цукру продовжилася. А ось до приміщення ні журналістів, ні працівників міліції не пустили. Навіть більше, невідомий чоловік, який представився волонтером, намагався силою виштовхати представників ЗМІ. Потім він пояснив свої дії тим, що просто захотів обійняти журналістів.
Біля будинку були присутні й кілька агресивно налажтованих жінок. Причому вони були помічені біля штабу «Совісті України» не вперше. Вони намагалися завадити проводенню відеозйомки подій.
Разом з журналістами були присутні й представники ОПОРИ, які займаються дослідженням питань дотримання законодавства під час виборчого процесу.
Самі ж пенсіонери розповіли, що отримали цукор та що перед цим з ними спілкувався міський голова. Правда, про пряму агітацію говорити відмовилися. Казали, що він просто привітав їх та показав фільм про Полтаву.
За підсумком першої ревізії правоохоронці склали звернення, щодо можливого підкупу виборців з боку міського голови Олександра Мамай.
Далі вирушили на другу точку «підкупу» - штаб Андрія Матковського, за адресою Калініна 12/8, що на зупинці «Алмазний». Як тільки до приміщення підійшли правоохоронці та журналісти двері в будівлю зачинилися. Жінка пояснила, що це є приватна власніть Андрія Всеволодовича Матковського, тому впустити може лише з його дозволу. А для цього потрібно звернутися до самого кандидата на посаду мера. Проте почекавши з 30 хвилин двері таки довелося відчинити – треба було випустити прийшовших на роздачу «аптечок» громадян. Одна жінка погодилася дати свідчення з приводу можливого підкупу. Окрім цього також, як і в першому випадку, було складено заяву про можливий підкуп виборців.
Як запевнив речник УМВС в Полтавській області Юрій Сулаєв, якщо доказової бази буде достатньо – відеодоказів, та свідчень очевидців, дане порушення може бути кваліфіковане, як мінінмум, як адміністративне правопорушення.
«З початку передвиборчої агітації до міліції Полтавської області надійшло 57 заяв щодо порушення виборчого законодавства. З урахуванням сьогоднішніх, таких заяв вже 59. Вже складено 6 адмінпротоколів», - розповів Юрій Сулаєв.
Також Юрій Сулаєв пояснив, в чому полягає складність фінсування підкупу виборців.
«Люди не дуже охоче йдуть на контакт з правоохоронцями. Ніхто не хоче давати пояснення, щодо участі у протиправних діях», - каже Сулаєв.
Також речник УМВС Полтавщини розповів, що й раніше до них надходили заяви про порушення виборчого законодавства за адресами, які проінспектовували сьогодні, проте кожного разу, як тільки правоохоронці приїздили на місце, двері в будівлю зачинялися і до приміщення нікого не пускали. Також були відсутні особи, які б написали офіційну заяву про факт правопорушення.
Відеорепортаж з сьогоднішньої інспекції дивіться на нашому сайті завтра.
Також читайте: За кулісами роздачи "аптечок здоров`я".