• Головна
  • Юліан Матвійчук: «Полтавці ще не готові до вулиці Степана Бандери»
07:12, 24 травня 2016 р.

Юліан Матвійчук: «Полтавці ще не готові до вулиці Степана Бандери»

Сьогодні, 23 травня, Полтавська ОДА оприлюднила перелік нових назв вулиць Полтави. Це відразу викликало неабиякий резонанс серед полтавців, адже інтрига з приводу нових назв найбільших вулиць міста та районів зберігалася до останньої миті.

Відразу декілька ініціативних груп займалися розробкою нової топоніміки для Полтави – це група на чолі з депутатом міськради Юліаном Матвійчуком та ініціатива Андрія Матковського «Твоя вулиця – твоя назва».

Та останнє слово було за головою Полтавської ОДА Валерієм Головком. Кінцевий результат виявився доволі неочікуваним, так на карті Полтави не буде вулиці Степана Бандери, проте з’явиться вулиця Анатолія Кукоби, колишнього мера Полтави, який свого часу займав керівні посади в Комуністичній партії.

Ми поцікавилися у Юліана Матвійчука, чи задоволений він кінцевим результатом перейменувань вулиць у Полтаві.

- Сьогодні оприлюднили список нових назв вулиць Полтави. До деяких ваших ініціатив прислухалися, до деяких ні. Яке ваше враження загалом?

- Я передивлявся список. Близько 80% пропозицій, я точно не рахував, але це ті, що пропонувала наша топонімічна група, потім вона була прийнята в ОДА, але те, що я  не побачив, це вулиці Степана Бандери, вулиці Миколи Міхновського і вулиці вояків УПА. Тобто в нас вийшло так, що в Другій Світовій війні, єдина воююча сторона, яка виступала за Україну – УПА, виходить так, що не вважають називати вулиці на їх честь за потрібне. Важливішим є назвати вулицю на честь якогось медика, який врятував сім’ю імператора Миколи. Це я маю на увазі вулицю на честь Графа фон Гарнієра. Тобто замінили цілу епоху. Знаю, що до Степана Бандери в нас люди ще не готові. Так само як колись були не готові до Івана Мазепи. Зараз, слава Богу, уже пройшов той період. Ну а ми й далі будемо проводити роз’яснювальну роботу, тому що виходить так, що у нас «Слава Україні!» всі кричать, уже всі приймають ті ідеологічні засади, які він виголошував. А він все одно у нас зрадник. А щодо Миколи Міхновського, то це перша людина, яка написала брошуру «Самостійна Україна», перша людина, яка заговорила про незалежну Україну в 1900 році і це було зроблено у Полтаві. Але йому не положено вулиці у Полтаві.

- Як ви ставитесь до того, що у Полтаві буде вулиця Кукоби?

- Я не можу говорити поганого про мертвих і  взагалі, так не можна робити, адже не так багато часу пройшло з часу його смерті (Анатолій Кукоба помер у 2011 році – ред.). Він був непоганим господарником, але сам факт того, що він теж частково підпадає під Закон про декомунізацію. Я знаю, що Головко говорив з В’ятровичем (директором Інституту національної пам’яті - ред.) з цього приводу. І В’ятрович йому те саме говорив, що він теж підпадає під закон. Для мене Кукоба, я к говорили багато істориків, асоціюється з Кадетським Корпусом. І те що ми зараз бачимо в центрі Полтави – ось результат його діяльності.

- Красноармійська вулиця буде перейменована на честь загиблого бійця АТО Дмитря Коряка. Чи не виникне з цього приводу конфлікт, адже бійців з Полтави, які загинули на Сході значно більше? А вулицю назвуть лише на честь Коряка, який народився в Миргороді?

- Коли працювала наша робоча група, ми хотіли вшанувати усіх Героїв. Проте ця ініціатива була зарубана, так як війна триває і, не дай Бог, будуть нові жертви… Вирішили взагалі не давати вулицям імена бійців. Дмитра Коряка в останній момент вже на обласній комісії іще раз запропонувала громада, там зібрали підписи по цій вулиці. Дмитро більше асоціюється не як герой, який загинув на фронті, а як хлопець, який у свій час керував самообороною при облраді. Тобто він був одним з рушіїв Революції Гідності у Полтаві. Так само не пройшла пропозиція перейменувати вулицю на честь Антона Грицая, хлопця, який загинув на фронті, але він асоціюється з усім полтавським фанатським рухом. Якщо не вшанували Грицая, то можна сказати, що на всіх фанатів теж «поклали».

- Щодо нових назв районів Полтави? Ви задоволені таким рішення голови ОДА?

-  Якщо так брати, то з 2010 року я називав райони саме так – Подільський і Шевченківський. І от я знав, що коли прийде час, вони саме так і називатимуться. Але в останній момент ми подумали, що ніде в Україні немає Котляревського району. Котляревський – це родзинка Полтави. Тому назвати так район – це було б класно для розвитку туризму. Але щось знов не сподобалося Головку. Хоча подавали Котляревського і на обласній комісії це пройшло, але щось не подобалося.

- Загалом, ви задоволені остаточним варіантом назв вулиць у Полтаві?

Загалом – це реально історичне рішення. Мені так випадає, бути частиною історичних рішень. Революція стала історичною, війна стала історичною, встановлення пам’ятника Мазепі теж стало історичним, тепер нові назви вулиць… Це ж ми змінюємо назви не на 20 чи 30 років. Це вперше вулиці в Полтаві носитимуть українські назви. До цього були імперські, тоді німецькі, радянські і от тепер українські!

Я сам по собі, не алчна людина. Тобто я не люблю, коли постійно більше-більше-більше. Я дивлюся прагматично. З 111 топонімів 80 наших пропозицій пройшло. Це як грати в «рулетку», коли виграєш і хочеш все більше і більше. Загалом, все у будь-якому разі краще, ніж було. Це перемога. Звичайно, є програма максимум, вона у мене була з Бандерою, Міхновським та вояками УПА, але до цього не дійшли Але, на мою думку, це все ж таки, перемога.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #Декомунізація #новини Полтави #назви вулиці
Останні новини
Оголошення
live comments feed...